Ознака: инспирација

Култни филмови што биле инспирација за Нолан

Кристофер Џонатан Џејмс Нолан е британско-американски филмски режисер, сценарист и продуцент. По неговото режисерско деби со филмот „Следење“ (1998), Нолан бил забележан како режисер...

Богородичната црква во Париз инспирација и за нашиот Ацо Шопов

Виктор Иго ѝ ги посвети најубавите книжевни описи, но катедралата беше инспирација и на голем број други уметници во текот на последните неколку века....

Ние сме граѓани на светот, а Македонија ми е инспирација

Петре Николоски, скулптор Неговото дело „Бесконечност“ е изложено како завршна активност за годинава во рамките на 70-годишниот јубилеј на Националната галерија на Македонија, еден од...

Зошто одењето на плажа налето нѐ прави среќни?

Убавото опкружување на плажите нѐ смирува и нѐ одмора од прекумерна стимулација што ја имаме во секојдневниот живот. Ни помага да се опуштиме и...

Што ќе решава – нијанса, потег, инспирација, среќа, тактичка зрелост…?

Во пресрет на полуфиналињата на СП 2018, разговаравме со тројца македонски тренери, кои сметаат дека Франција, Белгија, Англија и Хрватска заслужено се во полуфиналето,...

Хиеронимус Бош, Лудиот Макс и шпанската кралица – инспирација на модните...

Викендов по 17-ти пат во Скопје се одржа „Моден викенд“ во националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“. Модниот викенд за сезоната пролет-лето 2018 го...