Ознака: инспекција

ЕУ испрати инспекција во „Астра зенека“ поради доцнењето на испораката на...

Белгиските регулатори започнаа истрага во фабриката за производство на вакцини на компанијата „Астра зенека“ близу Брисел. Истрагата ја побара Европската комисија во моментот на...

Контролирани 18 пазари во акцијата за спречување на употреба на пиротехнички...

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 10 до 16 часот, на подрачјето на СВР Скопје, е спроведена акциска контрола, со цел спречување...

Со исклучени светла се криеле од инспекторите, газда сам ја тргнал...

Инспекциите во Скопје вчера затвориле четири објекти - три локали кои работеле по 21 часот, а интервенирано е и во јога-студио каде што казната...

Издадени решенија по вонредниот инспекциски надзор во болницата во Битола

Обезбедување на адекаватна просторија за починати пациенти или проширување на моргата која ќе одговори на потребите, ѝ е наложено на директорката на Клиничката болница...

Државниот санитарен инспекорат во инспекција на Клиничката болница во Битола

По вчерашните објавени фотографии на кои, наводно, се забележува како пациенти во Клиничката болница во Битола примаат инфузија во иста соба каде има починати...

Инспекторите извршиле 4.822 контроли, затворени два локала

На денешната редовна прес-конференција претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, ги презентираше податоците од минатонеделните контроли на инспекциските служби во периодот од 9 до...

Инспекциските служби од синоќа работат со поголеми овластувања – затворен локал...

Од вчера стапија во сила новите измени и дополнувања на Законот за заштита на задравјето на населението од заразни болести. Со тоа и инспекциските...

Инспектори ќе контролираат за време на викендот без ДДВ

Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ, ќе продолжат со интензивни контроли на терен во делот на почитување на здравствените протоколи, како и...

Се зголемуваат ингеренциите на инспекциските служби

Инспекциските служби добиваат нови, поголеми овластувања за справување со прекршителите на ковид протоколите. Ова е предвидено со новите измени на Законот за заштита на...

Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер...

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат надзор во внатрешниот дел...