Ознака: иницијатива

Стартува иницијативата за намалување на дискреционите овластувања на функционерите

На предлог на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси и институциите во системот за борба...

ВМРО-ДПМНЕ размислува да поднесе иницијатива до Уставен за мандатот на Заев

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на прес конференција изјави дека партијата размислува да поднесе уставна иницијатива во однос на врачувањето на мандатот на лидерот...

ОБСЕ ја поздрави иницијативата за медиумската саморегулација

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиумите Харлем Дезир вчера изрази поддршка за Регистарот на професионални онлајн-медиуми, кој завчера беше промовиран од Здружението...

Бакингемската палата ризикува да го разгори пожарот околу принцот Ендрју

Бакингемската палата ризикува повторно да ги разгори контроверзите околу принцот Ендрју, еден ден по неговото повлекување од јавните должности, со тоа што најави дека...

Разгледана иницијативата за застарување на судски предмети и намалени казни

Тема на денешниот стручен колегиум на уставните судии беше разгледување на иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик, кој се однесува на...

Пратеници формираа Иницијатива за една изборна единица

Во Собранието се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од десет партии и еден независен пратеник. На средбата во...

Не си заглавен во сообраќај, ти си сообраќај

Иницијативата „На точак“ која интензивно се бори за подобри услови за сите кои возат велосипед, започна акција за создавање притисок врз градските власти, МВР...

Иницијатива за специјален статус за Санџак

Бошњачко-националниот совет бара да се воспостави специјален статус за Санџак, односно државните функции на власта да се извршуваат преку свои органи во општините, додека...

Собранието ја оцени за неуредна иницијативата на Тодор Петров за нов...

Републичкото Собрание денеска на продолжение на 81. седница одлучи дека не е уредна граѓанската иницијатива за собирање потписи од најмалку 150.000 избирачи за распишување...

Околу 250 грчки интелектуалци потпишаа иницијатива за поддршка на Договорот

Со поддршка за Преспанскиот договор истапија денеска околу 250 грчки интелектуалци и уметници, кои го ставија својот потпис на Инцијативата за Договорот од Преспа...