Ознака: иницијатива

Македонија да го слави 9 Мај како државен празник

Македонската антифашистичка борба е запишана со златни букви во македонската историја. Со официјализирање на 9 Мај како државен празник ќе се испрати уште една...

Македонија, Бугарија, Црна Гора и Романија заеднички против предизвиците

Иницијатива за координирано справување со последиците од војната во Украина Премиерите на земјите-членки на НАТО од Југоисточна Европа, Македонија, Бугарија, Црна Гора и Романија, Димитар...

„Аудиција сега“ – Иницијатива на театарските работници за средба со министерката...

„Аудиција сега“ бараат над 60 дипломци, дел од Иницијативата на невработени театарџии во државава. Над 160 дипломирани театарски работилници, од кои еден дел се на...

Мицкоски: Доколку Заев не поднесе оставка, ќе поднесеме иницијатива за недоверба...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва по објавувањето на новото парламентарното мнозинство, изјави дека доколку премиерот Зоран Заев не ја поднесе најавената оставка тие...

Гаши: Се собравме да докажеме дека имаме мнозинство кое ќе гласа...

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, во изјава за телевизија „Сител“ вечерва посочи дека денеска имало иницијатива за собирање на потписи за интерпелација на Владата. „Ние...

Со симболичниот перформанс „Свири крај“ граѓаните ставија крај на корупцијата

Во рамките на перформансот „Свири крај!“, организиран од Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ), граѓаните во рок од два и пол часа симболично спасија од корупција...

Ученици од ОУ „Владо Тасевски“ дел од меѓународниот проект „Хумана среќа“

ГЛОБАЛНА ИНИЦИЈАТИВА Дваесет ученици од основното училиште „Владо Тасевски“ од Скопје се избрани за амбасадори на среќата и со наставничката по англиски јазик Виолета Панев...

Берово и Пехчево иницираа прогласување на заштитено подрачје „Малешево”

Општините Берово и Пехчево иницираа прогласување на заштитено подрачје „Малешево”. Денеска во просториите на oпштина Берово се одржа состанок на инволвираните страни во врска со...

Иницијатива за забрана на пластичните кеси

Група еколошки активисти формираа Иницијатива за забрана на пластични кеси, со цел да извршат притисок врз надлежните без одлагање да донесат законска одредба за...

ВМРО-ДПМНЕ со иницијатива до Уставниот суд да не може на погодените...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд, темелена на европски искуства и воведена практика во повеќе земји од Европа, а во насока на помош...