16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 14:11

Ознака: Индонезија

Се урна авион во Индонезија со 56 патници, меѓу нив и...

Патниците на Боинг 737 се водат како исчезнати, откако според првите информации, авионот се урнал само неколку минути по полетувањето во Индонезија. Според првите...

Евакуација во Индонезија по вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат. Евакуирани се околу 2.800...

Полицијата во Џакарта ги растера демонстрантите со солзавец

Индонезиската полиција испука солзавец во обид да ги растера демонстрантите во центарот на Џакарта. Тие протестираат против новиот контроверзен закон за работни односи, изјави очевидец...

Барајќи спас, Индонезија одлучи да стане терен за тестирање на кинеската...

Ми се смачи да гледам како се справуваме со оваа болест. Само сакам да помогнам на каков и да било начин, вели 27-годишниот микробиолог...

Индонезија – кој не сака да носи маска ќе копа гробови...

Локалните власти во Индонезија им наредиле на неколку лица кои го прекршиле законот за носење маска да копаат гробови за починатите од ковид-19. Властите во...

Индонезија тестира кинеска вакцина за коронавирус

Индонезија почна со тестирање на вакцина против коронавирус, изработена од лабораторијата Синовац Биотек. Ова е една од ретките вакцини во последната фаза од клиничките...

Остров на кој сè уште се грабнуваат невести

Цитра мислела дека се работи за работен состанок. Двајцата мажи, кои тврделе дека се претставници на локалните власти, ѝ рекле дека сакаат таа да...

Поплави и лизгање на земјиштето во Индонезија: Има загинати и исчезнати

Најмалку 16 лица загинаа, а стотици други се раселени од нивните домови поради лизгање на земјиштето и поплавите што го погодија островот Сулавеси во...

Земјотрес со јачина од 6,5 степени во Индонезија

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Индонезија, поточно областа во близина на провинцијата северен Сулавеси во близина на...

Лилјаците не се потполно исфрлени од менито

Откако пазарите за диви животни во кинески Вухан беа затворени, пазарот во Томохон во Индонезија, стана најголемиот центар за набавка на диви животни за...