14.8 C
Skopje
27.9.2021 - 0:23

Ознака: Индонезија

Избувна најактивниот вулкан во Индонезија

Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи на островот Јава, повторно почна да испушта облаци со врела пареа и топла лава кои се спуштаа низ падината...

Стравотни сцени од Индонезија по земјотресот, продолжува потрагата по преживеани лица

Оштетените патишта и мостови, прекините на електричната енергија и недостатокот на тешка механизација им ја отежнуваат работата на спасувачите во Индонезија по разорниот земјотрес...

Расте бројот на загинати во земјотресот во Индонезија

Од час на час се менува бројот на загинати во земјотресот во Индонезија. Досега се потврдени 67 смртни случаи, а се очекува бројот да...

Зошто Индонезија реши да им даде предност на младите при вакцинацијата?

Кога Индонезија завчера ја почна кампањата за масовна вакцинација против ковид-19, претседателот Џоко Видодо беше првиот што се вакцинираше. На 59-годишна возраст тој беше...

Индонезија се справува со последиците од силниот земјотрес

Најмалку 30 лица загинаа, а стотици се повредени во земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала што го погоди индонезискиот остров Сулавеси. Во...

Пронајдена црната кутија на индонезискиот патнички авион

Пронајдена е една од двете црни кутии на патничкиот авион што се урна во морето по полетувањето од Џакарта. - Пронајден е ФДР (снимач на...

Мало рибарско село во Индонезија стана база за амбициозната спасувачка акција

По авионската несреќа во близина на островот Јава Малиот остров Ланканг во близина на Џакарта стана база за акцијата за спасување откако индонезискиот авион „Сривијаја...

Пронајдена турбината на урнатиот индонезиски авион

Во тек е извлекување на делови од индонезискиот авион кој се урна во саботата, кратко по полетувањето од главниот град Џакарта. Поморскиот тим ја...

Лоцирани двете црни кутии од паднатиот индонезиски авион

Лоцирани се двете црни кутии од „боингот“ на индонезиска авиокомпанија што се урна во морето во близина на главниот град Џакарта, со 62 лица....

Пронајдени остатоци од авионот кој се урна во морето крај Џакарта

Индонезиските власти откриле сигнали од две локации во Јаванското море. Се верува дека тие можеби потекнуваат од црната кутија на авионот на „Сривиџаја ер“,...