Ознака: Индонезија

Лилјаците не се потполно исфрлени од менито

Откако пазарите за диви животни во кинески Вухан беа затворени, пазарот во Томохон во Индонезија, стана најголемиот центар за набавка на диви животни за...

Се урна авион што носел ковид-тестови во Индонезија

Американката Џојс Лин (40) загина кога авионот со кој управувала се урнал на патот кон градот Мамит. Џојс во авионот превезувала ковид-тестови за едно...

Хашкиот суд ја казни холандската држава за колонијални масакри

Еден Индонезиец бил принуден да ја гледа егзекуцијата на својот татко од холандски војник, кога имал само 10 години. Анди Монџи ја изразил својата...

Како ги зголемува Германија шансите за преживување на коронавирусот

Земјата има 22.364 заразени, но има само 84 жртви и стапка на смртност од 0,37 отсто, која е значително пониска од стапките на Италија,...

Индонезија се справува со последиците од смртоносните поплави

Бројот на загинати во Џакарта се зголеми на 53, а речиси 175.000 евакуирани лица сè уште не се во можност да се вратат во...

Отровен чад ја гуши Индонезија и соседните земји

Отровниот чад од шумските пожари во Индонезија беше причината поради која беа затворени училиштата во државата, како и во соседна Малезија, додека квалитетот на воздухот се...

Студенти од Индонезија развија уред за пронаоѓање жртви под рушевините

Со големина на кредитна картичка и речиси толку тенок, но доколку по силен земјотрес останете заробени под рушевините би можел да ви го спаси...

Покрај Амазонија, горат и шумите во Индонезија

Додека пожарите  беснеат во бразилските дождовни шуми, југоисточната азиска земја Индонезија е погодена од слична еколошка трагедија. Индонезија е дом на некои од најстарите...

Најмалку 30 исчезнати откако се запали ферибот во близина на Јава

Најмалку 30 лица се пријавени како исчезнати откако се запали ферибот во близина на островот Јава во Индонезија. Во моментот на несреќата, на траектот имало...

Студентски протести испразнија затвор во Индонезија

Најмалку 258 затвореници избегаа од затворот во провинцијата Западна Папуа во Индонезија за време на протест против третманот на папуанските студенти на главниот остров...