Ознака: Индонезија

Цената на маслото за јадење го подрива индонезискиот претседател

Рејтингот на индонезискиот претседател Џоко Видодо достигна најниско ниво во последните шест години поради незадоволството од зголемените цени на маслото за јадење и неможноста...

Суматранскиот носорог роден во Индонезија е надеж за спас на видот

Исклучително редок суматрански носорог е роден во засолниште во Индонезија, соопштија локалните власти. Раѓањето на суматранскиот носорог се смета за голем успех за напорите на...

Џакарта можеби нема повеќе да биде главен град на Индонезија

Индонезија размислува за промена на главниот град, бидејќи Џакарта има нерешливи проблеми, поради што се бара ново решение. Џакарта е многу загаден и пренаселен...

Спасувачите се пробиваат низ пепел во трката за спас на преживеаните...

Спасувачите во Индонезија продолжуваат да се пробиваат низ густите слоеви пепел во трката за пронаоѓање на преживеаните по ерупцијата на вулканот Семеру во саботата,...

Лошото време ја отежнува потрагатa по ерупцијата на вулканот Семеру

Спасувачките тимови се мачат со лошите временски услови во областа Самбервулух, додека се обидуваат да ги извлечат жртвите од урнатините, откако вулканот Семеру во...

Силен земјотрес во Индонезија

Земјотрес со јачина од 6,2 степена го погоди брегот на Индонезија, соопшти Европскиот сеизмолошки центар. Епицентарот се наоѓал на 204 километри јужно од градот Манадо. Засега...

Во Индонезија се удавија 11 ученици за време на излет

Единаесет ученици се удавија во река за време на училишно патување во индонезиската провинција Западна Јава, соопштија локалните власти. Од група од 150 ученици, 21...

Седум лица во Индонезија се удавија поради селфи на брод

Седум лица од Индонезија се удавија кога преоптоварен брод се превртел на езеро на островот Јава, бидејќи 20 туристи преминале на едната страна од...

Скандал во Индонезија, измиени, па повторно користени стапчиња за тестирање на...

Поголем број вработени во фармацевтска компанија се уапсени во Индонезија за наводно миење и препродажба на користени стапчиња за тестирање на коронавирус. Според светските агенции,...

Последното збогум на екипажот на индонезиската подморница забележано пред трагедијата

Индонезиската морнарица објави видео од потонатата подморница во кое екипажот пее песна во чест на нивниот командант во заминување, Хери Октавијан, пренесува „Би-би-си“. Епипажот ја...