2.8 C
Skopje
20.10.2021 - 6:49

Ознака: индија

Страдањето на Индија е катастрофа и за светот

Ширењето на коронавирусот во Индија е трагедија за нејзиниот народ, но исто така е и катастрофа за остатокот од светот, бидејќи 92 држави во...

Масовно кремирање на починатите од ковид-19 во Индија, помага и војската

Индија им нареди на вооружените сили да им помогнат на болниците, преполни со пациенти поради брзиот раст на нови инфекции со коронавирус. Други земји, вклучувајќи...

Четврти ден во Индија црни рекорди со ковид-19, болниците ги одбиваат...

Црни рекорди на заболени и починати од коронавирус во Индија четврти ден по ред. Новиот рекорден број на заразени и починати од ковид-19 во текот...

Индија се претвори во пандемиската нулта точка

Индија моментно е епицентар на пандемијата. Пред неколку недели регистрираше околу 50 илјади случаи дневно, а вчера беа забележани 315 илјади новозаразени во период...

Франција воведува ограничувања за патниците од Индија

Франција ќе воведе нови ограничувања за влез на патници од Индија поради индискиот сој на Ковид-19 што се појави во Индија, изјави денеска владин...

ЕУ бара од Индија 10 милиони вакцини на „Астразенека“

ЕУ побарала дозвола од Индија да купи 10 милиони дози вакцини на „Астразенека“ од индискиот „Серумс институт“, изјави претставник на индиската влада. - Амбасадор на...

Пожар во ковид-болница во Индија, голем број загинати

Најмалку 10 луѓе загинаа во пожар во приватна клиника која исто така лекува пациенти со Ковид-19 во Индија. Пожарот избувнал синоќа на приземјето на трговски...

Неизвесна испораката на вакцините откако Индија го запре извозот на „Астра...

Индија привремено го прекина извозот на вакцините на „Астра зенека“ произведени од Институтот за серум во Индија (СИИ), најголемиот светски производител на вакцини, за...

Индија дише најзагаден воздух

Загадувањето на воздухот е причина за околу седум милиони прерани смртни случаи според Светската здравствена организација (СЗО). Софтверската компанија „Ер вижуал“ неодамна го објави...

Автобус падна од мост во канал во Индија, загинаа 40 луѓе

Најмалку 40 луѓе загинаа во сообраќајна несреќа во Индија, откако автобус падна од мост во канал. Автобусот излетал од патот во Маџа Прадеш, при...