8.8 C
Skopje
19.10.2021 - 22:59

Ознака: индија

Најмалку 40 исчезнати при превртување на траект во Индија

Најмалку 40 лица се водат како исчезнати, откако траектот со кој патувале се превртил во реката Годавари во југозападниот дел на Индија. Локалната полиција соопшти...

Во песочната бура во Индија загинаа најмалку 66 лица

Најмалку 66 лица загинаа во силна песочна бура, проследена со обилни дождови и ветер, која ги погоди северните делови на Индија, а метеоролозите предупредуваат...

Нов случај на силувана и жива запалена девојка во Индија

Трета девојка за само една недела е силувана и жива запалена во Индија, што е најнов брутален напад што ја шокираше оваа земја. Девојката стара...

Најмалку 11 жртви во песочна бура во Индија

Најмалку 11 лица загинаа, а 25 се повредени во песочна бура која го погоди северниот дел на Индија, вторпат во последните седум дена. Претставникот на...

Индиски компании заинтересирани за инвестирање во Македонија

Индиските компании се заинтересирани да инвестираат во текстилната индустрија и во земјоделскиот сектор во Македонија. Интерес има и за филмската индустрија и за информатичката...

Тинејџерка силувана и запалена со бензин во Индија

Индиска тинејџерка се бори за живот откако била силувана, полеана со безнин и запалена, соопшти локалната полиција, додавајќи дека ова е втор ваков случај...

Најмалку 116 загинати во песочни бури во Индија

Најмалку 116 лица загинаа, а над 140 се повредени во налетите на песочни бури, кои погодија неколку индиски сојузни држави. Силните ветрови, кои на места...

Во сообраќајна несреќа во Индија загинаа 13 деца

Најмалку 13 деца загинаа при судар на училишно комбе и воз во северната индиска држава Утар Прадеш. Во несреќата повредени се осум деца, кои...

Индиската влада одобри смртна казна за силувачите на девојчиња

Индиската влада денеска одобри смртна казна за осудените силувачи на девојчиња помлади од 12 години, откако премиерот Нарендра Моди свика вонредна седница како одговор...

Преполн индиски воз без локомотива лизгал наназад 12 километри

Дваесет и два вагона на преполн воз во Индија, кои се одвоиле од локомотивата, се лизгале наназад 12 километри сè додека не биле запрени...