Ознака: индија

Изолацијата дополнително го отуѓува Кашмир од Њу Делхи

Жителите на Кашмир живеат под блокада откако Индија ја укина уставната автономија на спорниот регион. Незадоволното локално население постави барикади, спречувајќи го влезот на...

Животот под блокада во Кашмир

  Жителите на Кашмир живеат под блокада откако Индија ја укина уставната автономија на спорниот регион. Незадоволното локално население постави блокади, спречувајќи го влезот на...

Наводната продажба на Кашмир го вознемири Пакистан

Поранешната сопруга на пакистанскиот премиер Имран Кан тврди дека Кан од претходно знаел за плановите на Индија за укинување на автономијата на Кашмир, па...

Опсаденото предградие во Кашмир ја става на тест волјата на Моди

Веќе седум дена, демонстрантите од Сура, предградие во главниот град на Кашмир, Шринагар, патролираат на влезовите во областа забарикадирана со помош на метални шипки,...

Трамп го насочи вниманието кон Кашмир

Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир, порача американскиот претседател Доналд Трамп кој со индискиот премиер Наредра Моди синоќа телефонски разговараа за...

Протести во Кашмир, Индија најавува ублажување на рестрикциите

Советот за безбедност на ОН денеска зад затворени врати, на барање на Кина и Пакистан, расправа за ситуацијата во Кашмир по одлуката на Индија...

Новиот инцидент во Кашмир навестува поголем воен конфликт на Индија и...

Во вооружени престрелки на индиската и пакистанската армија загинаа најмалку пет лица, информираше пакистанската армија, а пренесе „Дојче веле“. Пакистански извори потврдуваат дека загинале...

Патриотизмот на боливудската старлета втурнат во индиско-пакистанскиот спор

Си-ен-ен Пријанка Чопра, боливудската старлета и амбасадорка на добра волја за УНИЦЕФ, арогантно ѝ се обрати на Пакистанката Ајша Малик, која ја критикуваше актерката поради...

Индија ја укинува автономијата на спорниот Кашмир

НА ПОВИДОК НОВА ГЕОСТРАТЕГИСКА КАТАСТРОФА ВО АЗИЈА Најновиот чекор на властите во Њу Делхи сигурно ќе доведе до зголемување на насилството во немирниот регион, а...

Ризичната стратегија на Индија засекогаш ќе го смени Кашмир

Индиската влада ја поздрави одлуката за укинување на специјалниот автономен статус на регионите Џаму и Кашмир по седум децении, означувајќи го како исправање на...