Ознака: индија

Кина и Индија на работ до војна?

Пред три децении, двете азиски суперсили постигнаа договор и создадоа разбирање да не се борат повеќе меѓусебно. Но Пекинг сега е многу посилен во...

Невремето однесе животи во Индија и во Бангладеш

Најмалку 22 лица загинаа во циклонот „Амфан“ што ги погоди бреговите на Индија и Бангладеш. Циклонот предизвикал големи бранови што ги прекриле насипите и мостовите,...

Милиони евакуирани со приближувањето на циклонот „Амфан“ кон Индија и Бангладеш

Обилни дождови и ветрови ги погодија двете источно индиски сојузни држави и делови на Бангладеш неколку часа пред да се појави моќен циклон. Спасувачките...

Се зголемува бројот на заразени во САД и во Индија

Најмалку 21.551 случаи на новозаразени со коронавирус се регистрирани во САД во понеделникот, објави Универзитетот „Џонс Хопкинс“. Починале 785 лица. Вкупниот број заразени е најмалку...

Рекорден број на новозаразени во Индија

Индија во изминатите 24 часа има 5.224 случаи на новозаразени со коронавирус, што е рекорден број. Вкупниот број на инфицирани сега изнесува 96.169, од кои...

Воз во Индија прегази 16 лица кои спиеле на пругите

Индиски воз прегази работници мигранти кои спиеле на пругите, при што загинале најмалку 16 лица кои наводно биле на пат кон своите села, соопшти...

Деветмина загинати и стотици во болница по истекување на плин во...

Најмалку девет лица загинаа, а стотици се пренесени во болница по протекување на гас во фабрика за хемикалии во југоисточна Индија, соопшти полицијата. Сварупа Рани,...

Славните собраа помош преку дигиталниот концерт „Јас за Индија“

Mногубројни меѓународни и индиски познати личности учествуваа на добротворниот концерт „Јас за Индија“ на кој беа собрани околу 396 илјади долари за најпогодените од...

Мистеријата на ниската стапка на смртност во Индија

Некои веруваат дека е можно во Индија да е присутен помалку вирулентен вид од вирусот, а тука е и топлото време, кое ќе го...

Индија ги ублажи драстичните мерки

Индија денеска почна со ублажување на рестриктивните мерки воведени поради сузбивање на коронавирусот, со отворање на малите продавници. На голем дел од 1,3 милијарди жители...