12.8 C
Skopje
23.9.2021 - 11:02

Ознака: индиски сој

Бројот на заразени од делта-сојот се зголеми на 10 лица

Бројот на заразени од делта-сојот во земјата се искачи на десет лица, откако беше потврдено дека тој е присутен кај четворицата сомнителни за кои...

Филипче: Не планираме дополнителни мерки поради индискиот сој

Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој, оти не гледаме никаков ризик од негово ширење во земјава, но будно ја...

Втор случај на индиски сој во државава

Уште еден пациент со индиски сој на ковид-19 е регистриран во државата. Индискиот сој на ковид-19 е регистриран кај пациентот што бил на работа...

Делта-варијантата на коронавирусот двојно го зголемува ризикот од хоспитализации

Индискиот сој на коронавирус или т.н. делта-варијанта најнапред откриена во Индија двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот вид во...

Главоболка и течење на носот се главни симптоми на индискиот вид...

Главоболки, болки во грлото и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот вид на коронавирус во Велика Британија, пишуваат британските...

Британија ќе го одложи укинувањето на мерките поради индискиот сој

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се подготвува денес да објави дека „Денот на слободата“ ќе се одложи најмалку за две до четири недели. Велика...

Индискиот сој на коронавирусот потврден во Македонија

Индискиот сој на коронавирусот е потврден во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Вирусот бил детектиран кај пациент кој се вратил од Ирак и кој...

Индискиот сој стигна и во Словенија

Првиот случај на индискиот сој на коронавирусот во Словенија е откриен во примерок земен на 20 април, објавија денеска словенечките медиуми. Директорот на Институтот за...

СЗО: Индискиот сој откриен во 44 држави

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија е откриен во дури...

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова глобална загриженост, пренесува „Би-би-си“. Според...