20.8 C
Skopje
6.6.2020 - 20:15

Ознака: ингеренции

Гостивар повторно ги доби надлежностите за образованието

Општината Гостивар и градоначалникот Арбен Таравари повторно ги добија надлежностите за разрешување и назначување на директори во училиштата. Раководителката на општинскиот сектор за образование,...

Ердоган положи заклетва и стана претседател со проширени ингеренции

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Парламентот во Анкара положи свечена заклетва за стапување на функцијата, со што официјално почна неговиот нов претседателски...

Шилегов: Град Скопје нема ингеренции во дислоцирање на дивоградбите

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска изјави дека Град Скопје нема ингеренции во дислоцирање на дивоградбите и оти согласно легислативата таа надлежност е на општина...