5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 21:35

Ознака: инвестиција

Германски „Герешајмер“ ќе гради фабрика што ќе обезбеди 400 работни места

Доаѓањето на германската компанија „Герешајмер“ во Македонија беше објавено од премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешната прес-конференција одржана во...

Индиска „Малхотра“ ќе гради фабрика во Македонија

Индиска „Малхотра“ ќе биде нов инвеститор во ТИРЗ „Скопје“, информира денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Тоа е една од четирите нови странски...

Најголемата инвестиција на Црвенковски

СТОЈАН АНДОВ, ДО АТЕНТАТОТ И ПО НЕГО (3) Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки...

ОДВ Електрик почнува нова инвестиција од 5 милиони евра во Македонија

Германската комапнија ОДВ Електрик која работи во ТИРЗ Охрид/Струга, почнува со реализација на нова инвестиција проценета на 5 милиони евра. Ова е втора фаза од...

Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во...

Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во Скопје и Тетово на 14 септември годинава. Ова го најави сопственикот на лиценцата...

Трамп ќе ги збогатува најбогатите Американци?

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува за спроведување на план што ќе овозможи даночно олеснување од 100 милијарди долари за најбогатите луѓе во САД, пренесува...

Романија инвестира една милијарда евра во култура

Романската Влада ќе издвои една милијарда евра за инвестициска програма во културата, објавија романски медиуми. На почетокот на денешната владина седница, премиерката Виорика Данчила нагласи...

Американска „Дура“ со почетна инвестиција од 18 милиони евра

Осумнаесет милиони евра е почетната инвестиција на американската компанија „Дура аутомотив системс“ во фабриката во Технолошко-индустриската развојна зона кај Скопје, чија изградба почна денеска. Во...

Гугл ќе инвестира во кинескиот интернет трговски сајт JD.com

Гугл најави дека ќе вложи 500 милиони долари во кинеската компанија за интернет трговија JP.com, со што се очекува дополнително да се вжешти судирот...