-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 10:27

Ознака: инвестиција

Нивата е подобра инвестиција од купување злато

Хектар земјоделско земјиште во Србија е двапати поскапо од соседните земји и се движи од десет до 20 илјади евра, а се очекува цената...

Стари автомобили што претставуваат добра инвестиција

Со сигурност може да се каже дека повеќето возила како што стареат ќе вредат помалку пари. Но постојат автомобили што го оспоруваат овој тренд....

По макадам или по автопат до национална енергетска сигурност

Дали „Белене“ е инвестиција што ќе ја гарантира македонската енергетска стабилност? Каде е оправданоста и кои се придобивките за Македонија со учеството во изградбата на...

Балканот ќе ја плати цената на кинеските глобални амбиции?

Кинескиот подем на Западен Балкан е длабоко вкоренет откако кинескиот претседател Си Џинпинг ја најави иницијативата „Појас и пат“ во 2013 година. Преку проектот...

Македонската понуда ќе биде под лупа во борбата за инвестирање во...

Процедурата за пријавувањето на инвеститорите нуклерната централа „Белене“ беше јавна и транспарентна, а сега следува детално испитување на заинтересираните инвеститори, односно на нивниот потенцијал...

„Алкалоид“ инвестира 11 милиони евра во проширување на производните капацитети

Новите производни одделенија ќе се простираат на површина од 7.000 метри квадратни и ќе создадат услови за реализирање на околу 200 нови вработувања, информира...

Заев и Адеми ја повикаа дијаспората да инвестира за просперитет на...

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот без ресор, задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, синоќа се сретнаа со луѓе од дијаспората, кои живеат во Италија,...

Заев најави инвестициски циклус од пет милијарди евра

Премиерот Зоран Заев најави нов инвестициски циклус од пет милијарди евра, соопштувајќи ги показателите содржани во најновата ревизија на Светската трговска организација (СТО) од...

Десет милиони евра за изборна кампања – продуктивна или непродуктивна инвестиција

Речиси секогаш финансирањето на партиите, особено во изборна кампања, предизвикува внимание во јавноста. Сега, кога на овие избори првпат државата пред почетокот на изборниот...

Големите инвеститори преминаа преку убиството на Кашоги?

Големите инвеститори во Саудиска Арабија работат на склучување нови зделки и на вложувањето пари на тамошната берза, откако кралството се обидува да се оддалечи...