6.8 C
Skopje
8.12.2021 - 14:09

Ознака: инвестиција

Американска компанија за рециклирање пластика е заинтересирана да инвестира во Македонија

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи одржаа средба со претседателот на грчко-американската комора, Николаос Бакацелос и со претставници на...

Австралија инвестира во војската, се подготвува за помалку стабилен свет

Австралиската влада најави големи инвестиции во одбраната и националната безбедност во време на влошување на односите со Кина. Владата планира да потроши 270 милијарди...

„Гересхајмер“ отвора фабрика во Македонија и ќе вработи 400 луѓе

Инвестицијата на „Гересхајмер“ е многу важна од областа на здравството и фармацијата и како држава нé става на мапата на производители на медицински амбалажи...

Инвестицијата од 16 милиони евра носи околу илјада нови работни места

Потпишан e договор за државна помош со „Дрекслмајер“. Станува збор за нова инвестиција во Кавадарци и Куманово во вредност од 16 милиони евра и...

Италијанската групација „Витило“ најави нова инвестиција од 10 милиони евра

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од Јован Деспотовски, директор на Дирекцијата за ТИРЗ, се сретна со раководството на италијанската индустриска групација „Витило“, сопственикот...

Компаниите што ќе инвестираат нема да ги враќаат средствата од финансиската...

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, истакна дека фирмите нема да ги враќаат средствата од финансиската поддршка за исплата на плати за месеците февруари и...

Бочварски: Годинава ќе има над 200 милиони евра инвестиции во патната...

Оваа година планирани се над 200 милиони евра инвестиции само во патната инфраструктура. Продолжуваме со изградба на пругата кон Бугарија, со гасификацијата, со нови...

Германската компанија „Ипротекс“ ќе инвестира пет милиони евра во ТИРЗ Скопје

Германската компанија „Ипротекс“ и Дирекцијата за технолошко индустриски зони потпишаа договорот за државна поддршка, со кој оваа германска компанија, дел од групацијата „Инотек енд...

Новаци ќе инвестира 1,2 милиони денари за реконструкција на улица во...

Советот на Општина Новаци на денешната 62-та седница за оваа година донесе одлука за кофинансирање на Општина Новаци за реконструкција на улица во село...

Што се крие зад тивкото навлегување на Џеф Безос на теренот...

„Амазон“ на Џеф Безос навлегува на просторот на компанијата „Тесла“ на Илон Маск, преку нов фонд за инвестирање во т.н. клинтех (технологии, процеси или...