5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:23

Ознака: инвестиција

Заев: Се реализира најголемата инвестиција во историјата на македонската економија

Германската компанија „ВПД“, ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово – Старо Нагоричане – Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони...

Бектеши: Се инвестира и во малите места

Министерот за економија Крешник Бектеши, градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети како и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи извршија увид во реконструкцијата...

Заев: Инвестицијата во јужната долина на реката Вардар обезбедува квалитетно наводнување

Во предвидениот рок е реализирана втората фаза на „Проектот за наводнување на јужната долина на реката Вардар“, што за земјоделците значи намалување на трошоците...

Нова инвестиција во ТИРЗ – постигнат договор со турската компанија „Текнопанел“

Турската компанија „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет во ТИРЗ Скопје. Одлуката за инвестиција е постигната на средбата...

Заев: 70 милиони евра за изградба на фотонапонска електрана во Осломеј

Денес и официјално се потпишуваат договорите за изградба на фотонапонска електрана во Осломеј од 100 мегавати, рече премиерот Заев на потпишувањето на договорите за...

Над 350 милиони евра инвестиции во енерегетиката и екологијата во Битола...

Во врска со најновите планирани инвестиции во енергетиката денеска прес-конференција во РЕК „Битола“ одржа претседателот на Управниот одбор, Васко Ковачевски. Владата пред неколку дена објави...

Зошто се потребни инвестиции за развој сега и веднаш?

Со работењето на идниот рударски комплекс Иловица - Штука, се проценува дека просечно ќе се придонесе до зголемување на Бруто Домашниот Производ за 3%...

Заев – Расули: Иран заинтересиран за инвестирање во Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев се сретна со Сејед Мохамед Џавид Расули, амбасадор на Исламската Република Иран во нашата држава. - На состанокот се поздравени политиките на...

Американска компанија за рециклирање пластика е заинтересирана да инвестира во Македонија

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи одржаа средба со претседателот на грчко-американската комора, Николаос Бакацелос и со претставници на...

Австралија инвестира во војската, се подготвува за помалку стабилен свет

Австралиската влада најави големи инвестиции во одбраната и националната безбедност во време на влошување на односите со Кина. Владата планира да потроши 270 милијарди...