21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:17

Ознака: инвестиции

Заев: Членството во НАТО ќе донесе нови инвестиции во економијата

 Убеден дека заедно на 30 септември ќе донесеме правилна одлука со која ќе ја обезбедиме иднината на европска Македонија и ќе му порачаме на...

Одобрени повеќе од 100 договори за финансиска поддршка на инвестиции

Владата на Република Македонија на денешната 82-ра седница ги разгледа информациите за склучување Договор за доделување финансиска поддршка според Законот за финансиска поддршка на...

„Алкалоид“ со инвестиции од 561,4 милион денари и со 105 нови...

„Алкалоид“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари-јуни 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран биланс на успех. Според единечниот биланс на успех,...

Капиталните инвестиции се на алармантно ниско ниво

Забавувањето на реализацијата на клучни капитални инвестиции на Македонија (првенствено автопатишта) е главна причина за големата подреализација во првата половина од 2018 година, покажуваат...

Албанската економија закрепнува

Албанија Европската комисија ја советува албанската влада да ја продолжи политиката за намалување на јавниот долг и неповолните кредити, искористувајќи ја позитивната динамика во економијата. Во...

Русите доминантни инвеститори во Црна Гора

Во Црна Гора најголемиот процент - 20,2 проценти од странските компании се руски, покажуваат податоците на црногорскиот Институт за статистика Монстат. Но, и покрај толкавиот...

Сугаревски: Во Крива Паланка и регионот ќе се инвестираат околу половина...

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска се сретна со градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски. На средбата присуствуваше и министерот за земјоделство, шумарство...

Заев: Очекуваме зголемен број инвестиции од Австрија

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена ги повика австриските бизнисмени да ја унапредат економската соработка со Македонија, која, како што оцени, развива добра економска...

Потенцијалот на нашите од преку границата

Инвестирањето во бизниси е сѐ уште многу ниско, потребно е државата да го препознае тој потенцијал и преку стимулативни мерки да ги поттикне примателите...

Нови инвестиции во ТИРЗ Скопје 1

Две нови инвестиции во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) Скопје 1 во вкупен износ од 11 милиони евра, во кои ќе се отворат по осумдесетина...