Ознака: инвестиции

ФИФА најавува големи инвестиции во фудбалот во Африка

Планиран е фонд од една милијарда долари за инфраструктура, а за развојот на натпреварувањата се најавува светска лига на нации во фудбал за жени,...

Половина од ланските инвестиции на ЕБОР биле во зелена економија

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) објави дека минатата година инвестирала 4,6 милијарди евра во проекти за транзиција кон зелена економија. Станува збор...

Велика Британија го насочува вниманието кон Африка

Британскиот премиер Борис Џонсон и принцот Хари вчера го посочија Обединетото Кралство како идеален деловен партнер за Африка, додека нивната земја се подготвува за...

Ангеловска: Капиталните инвестиции се реализирани 78 отсто

Капиталните расходи во буџетот за 2019 година се реализирани 78 отсто во однос на проекцијата. Во апсолутен износ капиталните инвестиции изнесуваат 17,8 милијарди денари,...

Трупајќи милијарди, „пророкот од Омаха“ сонува за следната голема зделка

Четвртиот најбогат човек на светот Ворен Бафет (89) трупа пари додека се мачи да ја најде неговата следна голема зделка, во која би инвестирал...

Распрснувањето на кинескиот инвестициски меур треба да го загрижува Балканот?

Предупредувањата за распрснување на кинескиот инвестициски меур од 1,3 трилиони долари би требале да го засегаат Балканот, кој е составен дел од кинеските глобални...

Заев: Пријателството со Чешка ќе го зајакнеме во економијата

Од март оваа година, до оваа моја посета денеска, имало дури пет посети на македонски и на чешки највисоки претставници на двете земји во...

Со инвестиции во земјоделството до европски стандарди

Бизнисите во земјоделството најголем проблем имаат со воведувањето на новите технологии и со последиците од климатските промени, за чие надминување е неопходна поддршка од...

На Европа ѝ се потребни милијардите на Кина, но дали ја...

Од челик до железница, Пекинг троши милијарди во државите на ЕУ, но дали очекува нешто за возврат? Гардијан Авторка: Џулиет Фергусон Крајната станица на железничката линија од...

Бектеши: Ги охрабруваме новите компании да инвестираат во проширување на својот...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, заедно со министерот без ресор посветен на подобрување на инвестициската клима во Северна Македонија, Хисен Џемаили, и градоначалничката на...