25.4 C
Skopje
18.7.2019 - 11:36

Ознака: инвестиции

Балканскиот пат на свилата води кон Берлин

Потенцијалната опасност од кинеските инвестиции во Југоисточна Европа е тоа што Пекинг би можел економското влијание да го пренасочи и во политичко Кинеските инвестиции на...

По пет квартали стагнација, економски пораст од 3,1 отсто

Македонската економија во вториот квартал испорача пораст од 3,1 отсто по пет квартали стагнација. Сепак, овој раст делумно се должи на ниската споредбена основа...

По Договорот од Преспа, ЕБРД очекува зголемување на инвестициите во Македонија...

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) очекува значително зголемување на своите инвестиции во Македонија и во Грција, по договорот за надминување на спорот...

Заев: Членството во НАТО ќе донесе нови инвестиции во економијата

 Убеден дека заедно на 30 септември ќе донесеме правилна одлука со која ќе ја обезбедиме иднината на европска Македонија и ќе му порачаме на...

Одобрени повеќе од 100 договори за финансиска поддршка на инвестиции

Владата на Република Македонија на денешната 82-ра седница ги разгледа информациите за склучување Договор за доделување финансиска поддршка според Законот за финансиска поддршка на...

„Алкалоид“ со инвестиции од 561,4 милион денари и со 105 нови...

„Алкалоид“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари-јуни 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран биланс на успех. Според единечниот биланс на успех,...

Капиталните инвестиции се на алармантно ниско ниво

Забавувањето на реализацијата на клучни капитални инвестиции на Македонија (првенствено автопатишта) е главна причина за големата подреализација во првата половина од 2018 година, покажуваат...

Албанската економија закрепнува

Албанија Европската комисија ја советува албанската влада да ја продолжи политиката за намалување на јавниот долг и неповолните кредити, искористувајќи ја позитивната динамика во економијата. Во...

Русите доминантни инвеститори во Црна Гора

Во Црна Гора најголемиот процент - 20,2 проценти од странските компании се руски, покажуваат податоците на црногорскиот Институт за статистика Монстат. Но, и покрај толкавиот...

Сугаревски: Во Крива Паланка и регионот ќе се инвестираат околу половина...

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска се сретна со градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски. На средбата присуствуваше и министерот за земјоделство, шумарство...