24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 23:46

Ознака: инвестиции

Потребна е максимална реализација на капиталните инвестиции

Ниското ниво на реализирани капитални инвестиции води до други опасности за економијата, особено за време на ковид-кризата, која донесе отсуство на економски раст, укажуваат...

Битиќи: Регионот има потенцијал да привлече инвестиции

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи на покана на „Институтот за менаџмент и бизнис Хајделберг“, се обрати на панел дискусијата „Економската ситуација во...

Митева: Заев ветува инвестициски пакети кои нема никогаш да ги реализира

Заев ветува инвестициски пакети кои нема никогаш да ги реализира само за да ја дефокусира јавноста од корупциските афери кои се врзуваат за него...

Заев: Со Интервентниот план за инвестиции реализираме проекти од највисок интерес...

Инвестиции во вредност од осум милијарди и 175 милиони евра предвиде Владата со Интервентниот план за инвестиции ИПИ 2021-2027. Премиерот, Зоран Заев, кажа дека планот...

Забрзан економски раст, засега, само во владините проекции

ПОРАДИ НАМАЛЕНАТА РЕАЛИЗАЦИЈА НА КАПИТАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ И ЗГОЛЕМЕНИТЕ НЕПРОДУКТИВНИ ТРОШЕЊА Во околности кога јавниот долг се искачи на историски највисоко ниво од 62 отсто, со...

Заев: Во последните 8 месеци потпишавме 48 договори за нови инвестиции

Владата во последните 4 години во континуитет ја одржува грижата за постоечките инвеститори и работи на привлекување нови инвестиции од странски компании, истакна премиерот...

СДИ имаат надворешен, но и силен „внатрешен непријател“

Влошувањето на условите за водење бизнис во Македонија, како што велат експертите, се потврдува со континуираниот пад во рангирањето според извештајот на „Дуинг бизнис“...

Културните институции се соочуваат со проблеми, бараат поголеми инвестиции

Министерката за култура, Ирена Стефоска, денеска одржа онлајн работен состанок со директорите на центрите за култура, на кој стана збор за активностите на овие...

„Алкалоид“ во 2020 година со 210 нови вработувања и инвестиции над...

Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари-декември 2020 година, продажбите достигнуваат 9.188.259.186 денари, што е за 9 отсто повеќе во споредба со истиот...

Бесими: Петиот пакет мерки насочен кон закрепнување на економијата

Петтиот пакет-мерки има развојна компонента, односно е насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој. Тоа е важно да се испрати како порака, тоа...