Ознака: инвазија

Мушички се мушнуваат и во најскриеното катче од градот

НАЕЗДА НА МАЛИ ИНСЕКТИ ВО СКОПЈЕ И ОКОЛИНАТА Станува збор за сезонски мушички, кои најчесто се појавуваат секоја година во периодот мај-јуни. Службите од Град...

Инвазија од разочарувања

Случувањата и воените дејства во Украина се пораз за целиот свет, за демократијата и големо разочарување за човештвото. Тоа е само уште една потврда...

САД: Имаме информации дека Русија крои планови за инвазија на Украина

САД тврдат дека имаат информации оти Русија подготвила група оперативци за спроведување тајна лажна операција (т.н. false flag operation, што означува напад на сопствените...

Русија негира дека подготвува инвазија на Украина

Русија ги отфрли извештаите на американските медиуми за потенцијален руски напад врз Украина, обвинувајќи го Вашингтон дека се обидува да ги влоши работите. Повикувајќи се...

Балканот под инвазија на дигитални номади

По завршувањето на епидемијата ќе расте бројот на луѓе што ќе работат од дома, а секој од нив е и потенцијален дигитален номад што...

Мадуро: Уапсивме уште тројца платеници за обидот за инвазија

Уште тројца „платеници” се уапсени во саботата во рамки на истрагата за тајната мисија на која наводно целта ѝ била да го соборат од...

Каде затаи заговорот за соборување на Мадуро

Поранешниот припадник на морнаричките „Фоки“ за „Фајненшел тајмс“ порача дека планот бил „недоволно подготвен“ и „несоодветен“ Автори: Катрина Менсон и Гидеон Лонг Фајненшел тајмс Нивен лидер беше...

Хаосот од инвазијата го оживеа стариот непријател

Турската инвазија на територијата под контрола на Курдите во северна Сирија предизвика страв за враќање на Исламска држава (ИД) откако пет милитанти избегаа од...

Чекајќи ја инвазијата препуштени сами на себе

Курдските сили во Сирија апелираат дека судбината на десетици илјади осомничени борци на Исламска држава и нивните семејства е неизвесна, откако американската војска ненадејно...

Македонска инвазија во Бундес-лигата

Во следната сезона Македонија ќе има пет ракометари во германското првенство, и тоа Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Кузмановски, Мартин Томовски и Жарко Пешевски Во...