24.8 C
Skopje
16.9.2021 - 13:58

Ознака: Инаугурација

Сто припадници на Националната гарда што беа на инаугурацијата заболени со...

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни на коронавирус, изјави американски...

Протести и насилство во САД поради инаугурацијата на Бајден

Антивладините демонстранти во Портланд и Сиетл ги разбија канцелариите на Демократската партија и некои други објекти за време на синоќешниот конфликт со полицијата протестирајќи...

Бајден положи заклетва: Победи демократијата

Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна волјата на народот, надвладеа...

Библијата на кланот Бајден повторно ќе биде дел од инаугурацијата

Кога Џо Бајден ќе ја положи заклетвата на денешната инаугурација и ќе стане 46-тиот претседател на САД, тој ќе го стори тоа држејќи една...

Инаугурација како ниедна досега

Денешната инаугурација на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, ќе биде како ниедна досега, поради пандемијата, стравот за општата безбедност предизвикан од упадот во...

Барајќи натрапници меѓу американските гардисти

Илјадници припадници на Националната гарда и полицајци ги патролираат улиците на Вашингтон во пресрет на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден, блокирајќи ги патиштата...

Америка е подготвена за инаугурација без претседателот во заминување

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на САД ќе биде објавена во среда точно на пладне по локално време. Ќе биде прва церемонија во...

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на 20 јануари, пренесе Ројтерс. Трамп,...

Кој дизајнер ќе ја облече Камала Харис за инаугурацијата?

Камала Харис на 20 јануари ќе даде заклетва како прва потпретседателка на Соединетите Американски Држави. Првпат жена со потекло од Јужна Азија ќе биде...

Дали Ралф Лорен ќе го облече Бајден на денот на инаугурацијата?

Би било несоодветно да се нарече Џо Бајден следбеник на модни трендови. За стилот на облекување на новоизбраниот претседател на САД, во текот на...