Ознака: имунитет

Петличковски: Анализите покажуваат многу солиден имунитет кај вакцинираните

Според првичните податоци од истражувањето што го спроведе Комисијата за заразни болести за колективен имунитет, анализираните 920 примероци за Скопје укажуваат на многу солиден...

Скрининг-тестирањето за ковид-19 неделава во Скопје, а потоа и во другите...

Скрининг-тестирањето по случаен избор, кое треба да покаже колкав процент граѓани имаат хуморален имунитет кон коронавирусот оваа недела планирано е да се одвива на...

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа можат полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е ген кој ја намалува сериозноста...

Најлошите вежби за вашиот имунитет

Вежбањето е секојдневна потреба на современиот човек, премногу седиме, и на работа и дома, па затоа тоа е начин да се остане во форма....

Краток водич за подобар имунитет, за борба со вирусите и настинките

Ви се случува ли по почетокот на постудените денови имунитетот да почне да ви покажува знаци на слабеење? Причината за тоа не се ниските...

Д-р Олумчев: Додека граѓаните не сфатат дека се одговорни за своето...

Со новите предлог-мерки на Комисијата за заразни болести намерата беше да се поттикне процесот на вакцинација кај граѓаните. Меѓутоа, во Македонија и општо на Балканот,...

Финските градинки поставија мини-шуми за подобар имунитет

Судејќи според резултатите од експеримент спроведен во Финска, кога децата поминуваат само еден месец играјќи меѓу зеленилото и вегетацијата на мала шума, доволно е...

Глобален имунитет дури во 2023 година

Новиот извештај на „Економист интелиџенс јунит“ (ЕИУ), истражувачката и аналитичка дивизија на угледната британска организација, покажува дека без оглед на местото на живеење, сепак...

Невакцинирани се 83 отсто од новите заразени со коронавирус

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 26 август. За вакцинирани се...

Студиите од САД и Израел ја покажуваат потребата, како и користа...

Искуствата на САД и на Израел со вакцинацијата и најновите спроведени студии укажуваат на потребата, како и на користа од давањето на трета доза...