31.8 C
Skopje
28.7.2021 - 14:10

Ознака: имунизација

Голем интерес на битолчани за имунизација

Во Bитола постојано расте бројот на заинтересираните битолчани за вакцинација. Денеска, третиот ден од имунизацијата во Битола, без закажан термин, на пунктот во спортската сала...

Вакцината го штити и стопанството

Имунизацијата неопходен предуслов за заживување на економијата Светската економија е вмрежена и многу поврзана, така што проблемите на еден крај на светот многу бргу се...

Да се вакцинираат или не оние што прележале ковид-19

Нова американска студија во врска со имунизацијата Не е јасно зошто СЗО и ЕУ не ја променат препораката за давање две дози на сите -...

Ковид-автобуси на тури низ балканските села

Државите од регионот со иновации ги мотивираат граѓаните да се вакцинираат Во Србија, Хрватска и во БиХ медицински персонал заедно со специјализирани автобуси на терен...

Побрзо во странство отколку дома!

Покрај тоа што не се чека на ред за вакцинација туку таа се врши истиот ден, македонските граѓани одат во Србија и поради можноста...

Јанкуловски: По кои критериуми се одвива имунизацијата во високото образование?

Како ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје со најголем број студенти и вработени во високото образование и како здравствен работник, сериозно...

Дали доцниме и со кампањата за имунизација

Како да се разбие недовербата кај дел од граѓаните за неопходноста од масовна вакцинација? Што треба да содржи таквата кампања? Дали таа треба да...

Дали може Америка да го спаси светот со вакцинација?

Постојат повеќе причини зошто Америка треба да спроведе сеопфатен пристап за да биде таа што ќе ѝ стави крај на пандемијата, велат Хелен Гејл,...

Во Србија почна имунизацијата со руската вакцина, први ја примија Дачиќ...

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ и министерот за внатрешни работи Александар Вулин се првите луѓе во Србија кои ја примија руската вакцина...

Косово меѓу земјите со највисок степен на вакцинација

Според официјалните податоци на косовското Министерство за здравство, околу 95 отсто од децата во оваа земја се вакцинирани, со што Косово влегува во редот...