Ознака: Имран Кан

Пакистанскиот премиер ја спореди владејачката партија во Индија со нацистите

Премиерот на Пакистан, Имран Кан, жестоко ја критикуваше владејачката партија на Индија, Баратија Јаната (БЈП), споредувајќи ја со нацистичка Германија под Адолф Хитлер, пренесува...

Пакистан нема да прифати бегалци од Индија

Покренувајќи го прашањето околу неодамнешната одлука на индиската влада за укинување на специјалниот статус на Кашмир и донесувањето нов закон за државјанство, премиерот на...

Можна војна меѓу Пакистан и Индија, предупредува Кан

Премиерот на Пакистан, Имран Кан, отворено предупреди дека е можна војна поради индиската репресија во спорниот хималајски регион Кашмир. Неговата изјава следи во моменти на...

Пакистанскиот премиер сака да го обвини Моди за соучесништво во тероризам

Имран Кан ќе го искористи обраќањето во ООН за да ги нагласи наводните злосторства на индиската армија Пакистанскиот премиер Имран Кан ќе одржи говор на...

Наводната продажба на Кашмир го вознемири Пакистан

Поранешната сопруга на пакистанскиот премиер Имран Кан тврди дека Кан од претходно знаел за плановите на Индија за укинување на автономијата на Кашмир, па...