12.9 C
Skopje
14.10.2019 - 10:37

Ознака: импичмент

Меланија нема време да се грижи за импичментот

Вашингтон пост Авторка: Џејда Јуан Од изгледот на невообичаено пренатрупаниот распоред на првата дама Меланија Трамп не може да се претпостави дека најблискиот член на нејзиното...

Свиркачот на Трамп бара заштита

Американските власти презедоа мерки за безбедност за заштита на припадник на разузнавачката служба-свиркачот, кој минатата недела со неговата изјава предизвика процес за импичмент на...

Појавувањето на вториот свиркач е изненадување и мистерија

Втор свиркач истапи во случајот со импичментот против американскиот претседател Доналд Трамп, според адвокатите кои го претставуваат првиот свиркач, пренесуваат светските медиуми. Вториот свиркач...

Стапицата наречена импичмент

Американските демократи прават сериозна грешка со поведувањето истрага за импичмент против претседателот Доналд Трамп. Тие го повторуваат републиканскиот импичмент на Бил Клинтон во 1998...

Импичментот на Трамп нема да ја реши политичката криза?

Доналд Трамп се соочува со можноста за импичмент поради телефонски разговор од јули со украинскиот претседател Владимир Зеленски, во кој американскиот претседател побара помош...

Големото прашање за импичментот: Дали ова е 1974 или 1998 година?

Ненси Пелоси реши да биде директна и вчера го употреби тешкиот збор на „и“. Но актуелната политика е станата племенска, па дури и примитивна...

Конгресот покрена истрага против Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес покрена истрага за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Истрагата се однесува на тоа тоа дали Трамп ги злоупотребил своите претседателски...

Конгресот го отфрли барањето за импичмент на Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го отфрли предлогот за започнување процедура за импичмент на претседателот на САД, Доналд Трамп, поради неговите навреди кон четири...

Јужнокорејците бараат импичмент на Мун Јае-ин

Петицијата со која се бара импичмент на јужнокорејскиот претседател Мун Јае-ин собра повеќе од 217.000 потписи и со тоа го надмина минимумот потребен за...

Сенаторката Елизабет Ворен бара импичмент за Трамп

Сенаторката Елизабет Ворен, која, исто така, е претендент за кандидат на Демократската партија за претседателските избори во 2020 година, повика на постапка за импичмент...