12.1 C
Skopje
13.11.2019 - 9:19

Ознака: имот

Фрчкоска најавува барање за укинување на притворот на Јанева

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, во интервју за ТВ21 најави дека ќе поднесат барање за укинување на...

Во Швајцарија се продаваат куќи за само еден франк, но и...

Локалните власти во италијанскиот кантон Тичино во Швајцарија, продаваат домови за само еден франк, што е нешто помалку од едно евро (57 денари). Тоа е...

И по 30 години имотот на СФРЈ сѐ уште е неподелен

За да се сфати тежината на случувањата со поделбата на имотот на поранешна СФРЈ, експертите го посочуваат фактот дека имотот на некогашна Австро-Унгарија до...

Прашањето за автокефалноста отвора и прашања за имотот

Случувањата во врска со црковните имоти во Црна Гора предизвикаа повторен судир и дополнителни поделби меѓу Српската православна црква и непризнаената Црногорска автокефална црква....

Спасовски: Има индиции дека вработени во полицијата имаат поголем имот од...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска од собраниската говорница порача дека мора да се спроведе ветинг систем во полицијата. Се планира донесување на...

Албанските власти блокираа имот и пари стекнати криминално

Во рамки на акцијата „силата на законот“, во градот Лежа, албанските власти блокираа банкарски сметки вредни 5,2 милиони евра и седум апартмани, под сомнение...

„Новости“: Покрај воена отштета, Приштина бара и имот од поранешна СФРЈ

Покрај воената отштета што косовските власти најавија дека ќе ја бараат од Белград, на списокот со барања на Приштина се и дел од имотот...

Јанушев: За првпат на европско тло се бара замрзнување на имот...

За првпат во историјата на Република Македонија, но и за првпат на европско тло се бара замрзнување на имот на политичка партија која што...

Милиони луѓе стравуваат дека ќе го загубат домот

Десетици милиони луѓе ширум светот стравуваат дека ќе ги загубат своите домови и земјиште во следните пет години, меѓу кои младите се особено ранливи,...

Поделбата на имотот на СФРЈ на половина пат

Според информациите од МНР, повеќе од половина од дипломатско-конзуларниот имот на СФРЈ веќе е распределен меѓу државите-наследнички, а Република Македонија доби имоти во Париз,...