Ознака: Имиња

Имиња на претседатели, пејачи, актери за имeнување улици или плоштади

Според комисијата за именување улици, плоштади, мостови и други инфраструктурни објекти на Советот на градот Скопје, освен имињата на историски личности, од нашите современици...

Заев денеска треба да ги достави новите имиња на министри до...

Премиерот Зоран Заев попладнево се очекува да ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада. Предлогот на...

Путин ги промени имињата на десетици руски аеродроми

Рускиот претседател Владимир Путин донесе декрет со кој е предвидено десетици аеродроми во земјата да ги променат имињата. Трите најпрометни аеродроми во Москва Шереметјево, Домодедово...

Менувањето на имињата на улиците ги збунува граѓаните

Поради честите промени на имињата на улиците или на броевите, граѓаните се соочуваат со низа ситуации во кои најчесто не само што се принудени...

Емоциите на кантар – чии се побитни, македонските или грчките?

ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР НИЗ ПРИЗМАТА НА ЧУВСТВАТА Преспанскиот договор, со сите свои противречености и контроверзии, сепак во себе нема вградено член за мерење на емоциите што...

Димитров: Институциите да ги променат називите во разумен рок

Во разумен рок или согласно вообичаените административни практики, што е во духот на Договорот од Преспа, треба институциите во земјава да ги променат своите...

Утврдени новите имиња на вкупно 136 државни и јавни институции

Владата на денешната седница донесе одлука да ги задолжи сите институции да извршат промена на јавните табли на своите влезови во однос на името...

Работам за имиња што ми биле страст од детството

Секогаш кога илустрирам постер, во заднина ми оди саундтракот од филмот на кој работам, вели Марко Манев Марко Манев е илустратор и графички дизајнер, кој...

Имињата на трговските марки – недефинирани

Бизнисмените стравуваат од можен хаос поради промена на името на одреден производ, кој веќе со години се продава и е баран на пазарот, да...