Ознака: Имиња

Најголемите имиња што биле блиску до Реал: Левандовски, Гулит, Марадона…

На листата на шпанскиот дневен спортски весник „Марка“ со фудбалски sвезди што биле блиску до потпишување за Реал Мадрид низ годините се и Гулит,...

Филипче: Лицата што треба да одат во самоизолација ќе се објавуваат...

Здравствените власти во соработка со правници ја разгледуваат можноста јавно да објавуваат списоци на лица кои треба да бидат во самоизолација. На ваков чекор...

Таравари: Промената на имињата на училиштата требаше да се направи порано

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, одговори на прашањето на новинарите за промената на имињата на училиштата во Чаир. Таравари истакна дека...

Јиха: Ракометот оди напред, не играат имињата

Потребно е најдоброто да се даде на терен. Норвешка и Шпанија се фаворите за европската титула, рече славниот чешки ракометар Филип Јиха, сега тренер...

Кои се најчести имиња на новородените во минатата година

Според Државниот завод за статистика лани биле родени 14.622 бебиња. Во тренд се женските имиња: Софија, Ана, Марија, Сара, Јована, Бисера, Мила, Илина, Калина...

Објавени имињата на жртвите во земјотресот во Албанија

Албанското министерство за одбрана на својата веб-страница ги објави имињата на 46 лица кои загинаа во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот...

Нови имиња за тест-турнирот во Турција

Македонската женска ракометна репрезентација ги започна подготовките за учество на пријателскиот турнир во Анталија (Турција), а во рамките на неделата на ЕХФ, односно периодот...

Имиња на претседатели, пејачи, актери за имeнување улици или плоштади

Според комисијата за именување улици, плоштади, мостови и други инфраструктурни објекти на Советот на градот Скопје, освен имињата на историски личности, од нашите современици...

Заев денеска треба да ги достави новите имиња на министри до...

Премиерот Зоран Заев попладнево се очекува да ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада. Предлогот на...

Путин ги промени имињата на десетици руски аеродроми

Рускиот претседател Владимир Путин донесе декрет со кој е предвидено десетици аеродроми во земјата да ги променат имињата. Трите најпрометни аеродроми во Москва Шереметјево, Домодедово...