5 C
Skopje
20.11.2018 - 13:04

Ознака: име

Помирување (со судбината)

Македонското собрание, институција што сведочела и аминувала (па и амнестирала) најголеми злодела, се надмина себеси! Тоа сега е јавна сцена на која се одвива...

Павлопулос: Решавање на името, па членство во НАТО и ЕУ

Се стремиме кон пријателски и добрососедски односи и во пракса покажуваме дека поддржуваме членство во НАТО и Европската унија, но за тоа предуслов е...

Јас се викам вака, ти ме викаш…

Руската амбасада во Македонија преку Твитер неодамна соопшти дека Русија ја признала Македонија под уставното име пред повеќе од 26 години и својот став...

Гаснење на трите македонски мита

Со постигнатиот договор за пријателство со Бугарија и со потпишаната спогодба со Грција, со нејзиното изгласување во Собранието, со драматичните настани во него и...

Законите се за да се почитуваат

Ако навистина сакаме некогаш да ја видиме нашата држава во ЕУ и во НАТО, мораме да разбереме дека таа треба да функционира комплетно како...

Ќе има ли шанса по „последната шанса“?

Во текот на сиве овие месеци од потпишувањето на спогодбата во Нивици, колку што е интензивна поддршката на договорот од страна на високите функционери...

Како ќе влијае политичкиот земјотрес во Грција врз спогодбата од Мала...

Неочекуваната оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, во период кога се прават напори во македонскиот парламент да се обезбеди двотретинско мнозинство потребно...

Лидерските средби како рак-рана на правната држава

Сигнали и пораки за организирање лидерска средба, за надминување на проблемите, речиси секојдневно пристигнуваат. Но колку овој формат за барање решенија е продуктивен, со...

Поттурање со пепел – исповед за грешките

Дека и понатаму од страна на политиката се фрла прав и пепел во очите на народот, кој, види чудо, според мислењето на еминентни политичари...

Зошто не успеа референдумот?

Владата, со донесувањето на одлуката за референдум и со дефинирање на референдумското прашање без вклучување на опозицијата, го остави ВМРО-ДПМНЕ надвор од процесот Референдумот за...