-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:26

Ознака: име

И Србија, како Македонија, ќе мора да го смени името ако...

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. Какво ли само...

Македонија ги реши проблемите на НАТО и на ЕУ, а не...

Од 2008 година, на срамен, нелегален и силеџиски начин НАТО и ЕУ ни имаа поставено блокада, уцена и ултиматум - прво името потоа членство....

Северна Македонија – спогодба за име во доба на национализам?

НАТО го одржа ветувањето дека ќе ја остави вратата отворена. Од вчера, малата држава на Западен Балкан, Северна Македонија, беше формално поканета да стане...

МНР ги достави вербалните ноти за настанатите промени со името до...

Министерството за надворешни работи ги достави вербалните ноти до Обединетите нации (ОН) со кои информира за настанатите промени со името на земјава. - Република Северна...

Дали некој забележа дека Македонија го смени името?

Телевизискиот канал Јуроњуз се обиде да открие дали називот Северна Македонија е прифатен меѓу интернет-корисниците, преку истражување спроведено од пребарувачот Гугл.  Гугл известува дека бројот на...

Ја егзекутираа театарска Европа во Преспа?

Писмо од градоначалникот на општината Ресен: Изразуваме длабока разочараност од бруталната одлука со која оваа иманентна културна одредница на европеизацијата на Балканот е избришана...

Поставена и првата табла со новото име на „Богородица“

На граничниот премин „Богородица“ беше поставена и нова табла со натписот Република Северна Македонија, откако претходно беше залепена налепница на веќе постоечката табла.

Се бара име за најкрупниот балкански рис заловен во НП „Маврово“

Викендов близу селото Сенце, во НП „Маврвово“ беше заловен уште еден балкански рис, шести по ред од кога започнаа истражувањата со методот на радиотелеметрија...

Република Северна Македонија „залепена“ на граничниот премин „Богородица“

Бројни домашни и странски медиумски екипи, меѓу кои и онаа на „Нова Македонија“, го проследија поставувањето на новото уставно име на граничниот премин „Богородица“,...