21 C
Skopje
22.9.2018 - 23:10

Ознака: име

Илинденска Македонија е неприфатлив предлог за Грците

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините...

Трајна, разумна и праведна спогодба

Во настанатиот спор и во преговорите секоја од страните сака да верува во исправноста на своето размислување и расудување. Состојбата на различното верување и...

Заев: Постои опција што може да е прифатлива и за Македонија...

Утврдивме една опција што може да биде прифатлива за двете страни, изјави македонскиот премиер Зоран Заев на прес конференцијата по средбата со неговиот грчки...

Сите погледи кон Македонија и Грција

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска претпладне, според најавите во Софија, ќе имаат втора средба во четири очи откако се...

Спорот со Грција не е рационален

Прашањата на националниот идентитет се многу чувствителни и решливи само во рамките на конкретни историско-културни и политички услови. Спорот со Грција околу името Македонија...

Што треба да им се каже в лице на Ципрас и...

Поради тежината на историскиот момент и последиците што би паднале врз македонскиот народ и држава, од евентуална избрзана и недоволно промислена одлука, и водејќи...

Мицотакис: Ерга омнес и уставни промени за комплетно решение

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, смета лидерот на грчката опозициска Нова демократија,...

Галуп: Бугарите на страна на Македонија во спорот со Грција

Бугарите ја поддржуваат Македонија за спорот со Грција за името, покажува најнова анкета на Галуп спроведена меѓу 9 и 16 март врз 772 лица. Имено,...

Големо ни е името – ќе сакаат да ни го одземат

Вака некако рекол Блаже Конески, кој за некого е мал, а за некого е голем, но никој не може да му ги одземе големите...

СИРИЗА: Нова демократија дозволи употреба на уставното име на Македонија

Грчката владејачка партија СИРИЗА упати остри критики до опозициската Нова демократија, заради учеството на Македонија под уставното име на настан во Брисел, организиран од...