Ознака: име

Како се роди името на „Нова Македонија“?

На маса биле и предлозите „Слободна Македонија“ и „Независна Македонија“. Атрибутот „Нова“ бил соодветен, не давал повод за создавање политички сомнежи, бил играње на...

Ребрендирањето е последниот тунел за бегство за Закерберг од контроверзиите

Компанијата на Марк Закерберг „Фејсбук“, се ребрендираше и го избра новото име „Мета“. Промената предизвика бурни реакции кај корисниците на социјалните мрежи, а истовремено...

„Фејсбук“ го промени своето корпоративно име во „Мета“

Од компанијата информираа дека новото име ќе го опфати сето она што таа го претставува, додека има амбиции да се прошири во области како...

Маорите бараат промена на името на Нов Зеланд

Народната партија на староседелците Маори во Нов Зеланд, покрена петиција за промена на официјалното име на земјата во Аотеароа, што е името на автохтониот...

Османи: Направени се исчекори во спроведувањето на Договорот од Преспа, но...

Направени се доста исчекори во спроведувањето на Договорот од Преспа, истакна денеска македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи. - Сметам дека одредени разлики што...

Гнев кај Македонците во Австралија поради прилог за фудбалот

Најпознатиот австралиски провајдер „Оптус спорт“ деновиве објави видео посветено на македонските фудбалери под наслов „Северномакедонските фудбалери го живеат сонот“. Видеата се многу популарни во...

Граѓаните можат да предложат име за новиот Младински центар

Во рамки на проектот за зајакнување на општинските совети, Општина Центар во соработка со Швајцарската агенција за развој и соработка и УНДП, го реконструираат...

Тупурковски, Малески и Глигоров за името

Историјата може да нѐ лаже нас, но не можеме ние да ја лажеме историјата. Оваа фраза е само вовед во една полуполемика меѓу двајца...

Како го доби името салатата „Македонија“

Кон крајот на 18 век и почетокот на 19 век, салатата „Македонија“ стана општо позната и ги освои гурманите во Европа. Постојат две искажувања...

Името на Лук Пери изоставено на доделувањето на „оскарите“

Голем број љубители на филмот што го следеа неодамнешното доделување на „оскарите“ реагираа поради тоа што глумецот Лук Пери беше изоставен од годинашната почест...