Ознака: Илхан Ќучук

Европската геополитичка заедница не е замена за проширувањето на ЕУ

Македонските власти остануваат посветени на процесот на евроинтеграција на земјава и во таа насока и на постигнување договор со Бугарија со цел да нема...

Надворешниот притисок врз Бугарија во однос на Македонија е легитимен, смета...

Надворешниот притисок врз Бугарија во однос на Северна Македонија е легитимен бидејќи Бугарија го запира европскиот проект, а Европската Комисија даде јасен сигнал дека...

Усвоен извештајот на Ќучук за Македонија на комисиско ниво

Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент го усвои извештајот за Македонија, драфтиран од евопратеникот Илхан Ќучук, јави дописничката на МИА од Брисел. Извештајот е...

Бугарија треба да ја ревидира позицијата кон Македонија, смета Ќучук

Софија треба да ја ревидира позицијата кон Скопје, смета бугарскиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук. Според него, евроинтеграцијата на Македонија...

Ковачевски и Ќучук разговарале за воспоставената нова динамика во односите меѓу...

Премиерот Димитар Ковачевески кој е во прва посета на Брисел вечерва одржа неформална средба со европратеникот и известувач за Северна Македонија во Европскиот парламент...

Ќучук е вистински лобист за европското досие на Македонија, според Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на неговиот фејсбук-профил објави дека во Брисел остварил средба со европратеникот Илхан Ќучук, кој, како што наведе шефот...

Ќе биде голем пропуст на бугарската надворешна политика ако Македонија се...

Новата Влада во Софија успеа да почне добар процес кој има за цел да ги зближи Бугарија и Македонија, да ја погледне историската перспектива,...

Ќучук: Секој договор дава правна рамка за да се започне разговор

Разговорите за минатото се важни, но важни се и разговорите за иднината, потенцира известувачот на Европскиот парламент за земјава, европратеникот Илхан Ќучук, на денешната...

Европратеникот Илхан Ќучук го посети ОУ „Исмаил Ќемали” во Чаир

Во придружба на првиот вицепремиер Артан Груби, денеска европратеникот Илхан Ќучук, го посети ОУ „Исмаил Ќемали”, во Чаир, чии пет ученици загинаа во големата...

Ахмети – Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денес го пречека бугарскиот европратеник Илхан Ќучук. Европратеникот Ќучук му изрази сочувство на претседателот на ДУИ, Али...