36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 17:50

Ознака: илон маск

Илон Маск продолжува да господари со судбината на криптовалутите

Криптовалутата биткоин е на речиси најниско ниво во однос изминатите два месеца, додека доужкоин забележа скок за една 20 отсто по твитовите на извршниот...

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Илон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри дека ја има оваа состојба,...

Додека целат кон вселената, милијардерите не се грижат за работниците на...

Најбогатите луѓе на светот, Илон Маск и Џеф Безос, се искрени во нивните намери дека сакаат да ги колонизираат другите планети и општо, вселената....

Светот го доби првиот доуж-милионер

Глаубер Контесото станал милионер за само два месеца, откако се решил да ги послуша советите на Илон Маск и да инвестира во криптовалутата доужкоин. Контесото...

Маск сподели „оглас за вработување“: се бараат 10.000 работници

Илон Маск сподели „оглас за вработување“ на својот профил на Твитер. Сопственикот на „Тесла“ сподели твит од сметката „Tesla Owners Austin“ со образложение дека на...

По четврти пат се распадна ракетата на Илон Маск

Четвртиот пробен лет на ракетата „Старшип“ на компанијата „Спејс Екс“, кој беше изведен денеска, се покажа неуспешен, а прототипот се урна, потврди основачот на...

Фотографија стара 17 години потсети на времето кога Безос и Маск...

Фотографија стара 17 години на која Џеф Безос и Илон Маск сѐ уште не се ривали, неодамна беше споделена на Твитер. Фотографијата е направена...

Илон Маск стана технокралот на „Тесла“

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, доби измена во името на неговата официјална позиција во компанијата. Наместо извршен директор, тој сега има титула технокрал,...

Ракетите „Старшип“ на Илон Маск никако успешно да се приземјат

Прототипот на „Спејс екс“, ракетата „СН10“, вчера се вивна околу десет километри во небото над јужен Тексас во пробен лет, и потоа успешно слета...

Илон Маск ќе гради нова фабрика во Тексас

„Спејс екс“ во Тексас ќе гради нова фабрика за своите сателити „Старлинк“, се наведува во соопштението на компанијата. Со ова се потврдува дека нејзиниот...