3.8 C
Skopje
5.12.2021 - 23:46

Ознака: иловица

Заев: Рудник во Иловица нема да има

При денешната посета на Струмичкиот регион, претседателот на СДСМ, Зоран Заев беше на средба со жителите на населеното место Иловица. Со граѓаните, Заев зборуваше за...

Управниот суд го врати предметот за „Иловица“ на повторно одлучување

Управниот суд денеска на својата веб-страница ја објави пресудата за рудникот „Иловица“ по тужбата на „Еуромакс рисоурсес“ со која Владата го раскина договорот за...

Жители од општините Босилово и Ново Село на средба со претставници...

Компанијата Еуромакс Ресоурцес, концесионер на проектот Иловица – Штука, пред речиси 200 жители од општините Босилово и Ново Село ги претстави економските придобивки и...

Бошњаковски: Нема одлука за „Иловица“ без усогласеност на ставовите на сите...

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека нема да биде донесена никаква одлука за рудникот „Иловица“ сѐ додека не се усогласат ставовите на сите...

„Еуромакс Ресурцес“: Експлоатацијата на рудникот Иловица ќе биде без последици по...

Менаџментот на „Еуромакс Ресурцес“, компанијата концесионер на рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“, тврди дека добива поддршка од локалното население за плановите за работа,...

Граѓаните на штрек поради рудникот во Иловица

Еколозите, но овој пат масовно и граѓаните, се во тревога во врска со најавите за отворање на рудникот за бакар и за злато на...

„Galena“ купи 20 проценти од акциите од Еуромакс Ресорсис

Инвестициската група Galena Resource Equities Limited („Galena“), која е подружница на Trafigura Group купи 20 проценти од акциите од Еуромакс Ресорсис, вложувајќи четири милиони...