5 C
Skopje
20.11.2018 - 12:59

Ознака: Илир Мета

Мета: Договор меѓу Белград и Приштина би ја зајакнал регионалната стабилност

Албанскиот претседател Илир Мета се надева дека Белград и Приштина ќе постигнат договор на „добар и одржлив начин“, кој би придионел за зајакнување на...

Мета: Бегството на Груевски е признавање на вина

Албанскиот претседател Илир Мета, гостувајќи во синоќешната емисија „Опен” на тиранската телевизија Топ чанел, иако воздржано сепак ја кометираше веста за бегството на поранешниот...

Рама: Имаме проблем со Мета

Албанскиот премиер Еди Рама вчера од собраниската говорница призна дека Владата првпат од моментот кога е избрана има проблем со шефот на државата Илир...

Мета го поддржува разграничувањето со Грција

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека се согласува со премиерот Еди Рама за договорот со Грција, но оти јасно му ставил до знаење дека...

Албанија внимателно го следи дијалогот Косово-Србија и ветува помош

Албанија внимателно следи се што е во врска со дијалогот Белград-Приштина, рече денеска претседателот Илир Мета. Тој додаде дека официјалната Тирана е подготвена да му...

Мета повика на одговорност и соработка, партиите со меѓусебни обвинувања

Албанскиот претседател Илир Мета, реагираше по одлуката за одложување на почетокот на преговорите со ЕУ за јуни следната година, повикувајќи ги сите политички партии...