16 C
Skopje
19.2.2019 - 16:28

Ознака: Илир Мета

Мета ја поздрави ратифкацијата на Протоколот за членство во НАТО

Албанскиот претседател Илир Мета ја поздрави ратификацијата во албанскиот Парламент на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Мета на Фејсбук, напиша дека...

Мета: Промена на границите само со проширувањето на ЕУ со Западен...

Единствената промена на границите за што мораме да работиме деноноќно во нашиот регион, е целосно проширување на европската граница кон Западен Балкан, порача денеска...

За Рама, претседателот Мета е предводник на опозицијата

Албанскиот премиер Еди Рама остро реагираше на ставот на претседателот Илир Мета за анулирање на изградбата на големата обиколница во Тирана. Рама напиша на Твитер...

Мета одобри Рама да биде и шеф на дипломатијата

Албанскиот премиер Еди Рама и официјално ја презеде функцијата министер за Европа и надворешни работи, откако денеска претседателот на Албанија, Илир Мета ги потпиша...

Мета му честита на Џафери за донесувањето на Законот за употреба...

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на...

Премиерот и претседателот во вербална војна

Албанскиот претседател Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички...

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор...

Мета не потпиша уредба за смена на министерот Бушати

Албанскиот претседател Илир Мета, еден ден по доставувањето на предлогот за нови министри во Владата од страна на премиерот Еди Рама, денеска потпиша уредба...

Мета го одликуваше Месиќ со орден „Национално знаме“

По повод 106-годишнината од прогласувањето независност на Република Албанија, албанскиот претседател Илир Мета со орден „Национално знаме“ го одликува поранешнот хрватски претседател Стипе Месиќ. Според...

Мета: Договор меѓу Белград и Приштина би ја зајакнал регионалната стабилност

Албанскиот претседател Илир Мета се надева дека Белград и Приштина ќе постигнат договор на „добар и одржлив начин“, кој би придионел за зајакнување на...