Ознака: Илиноис

Јуришна пушка за деца дизајнирана во Илиноис

Остри критики за производителот Групите за контрола на оружјето и гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија остро критикуваа производител на оружје од Илиноис, кој ѝ...

Силна експлозија во Илиноис, населението се евакуира

Силна експлозија се случи денеска во индустриската зона Илиноис, а во тек е итна евакуација на локалното население. Властите во Илиноис издадоа наредба за итна...

Македонија – американско село во Илиноис

Во Соединетите Американски Држави, 14 населени места се именувани како Македонија. Помеѓу нив е селото Македонија во сојузната држава Илиноис. Според традицијата, ова населено...

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, Род Благојевиќ, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и корупција. Шеесет...

Илиноис стана 11-та американска држава која ја легализира марихуаната

Гувернерот на американската држава Илиноис, Роберт Прикер, денеска го потпиша актот за рекреативна легализација на марихуаната, што го прави Илиноис 11-та сојузна американска држава...

Околу 700 католички свештеници биле обвинети за педофилија во Илиноис

Околу 700 католички свештеници биле обвинети за педофилија во американската држава Илиноис во последните неколку декади, соопшти главната државна обвинителка Лиза Мадиган. Епархијата на Илиноис...