Ознака: Илинден

Почнаа честувањата за Илинден во Крушево

Чествувањата по повод 115-годишнината од Илинденското востание почнаа претпладнево во Крушево со положување цвеќиња и оддавање почит на гробот на претседателот на Крушевската република...

Џафери: Илинден еден од темелните датуми на Македонија, граѓаните пред уште...

Илинден е еден од темелните датуми во историјата на Република Македонија и нејзините граѓани, кои имале една единствена цел, слободна, независна држава во која...

Во Велес чествување на двата Илиндена

Општина Велес и Сојузот на борци од НОАВМ-Велес по повод Денот на Републиката-2 август и двата историски Илиндена - 115 години од почетокот на...

Отворени Научно-културните средби „Десет дена Крушевска Република“

Со пристигнувањето на преку 50 коњаници од цела Македонија на Гумење во Крушево, пеш од центарот на градот заедно со бројни делегации и граѓани...

Македонија ги слави двата историски Илиндена

Македонија денеска ќе го одбележи Денот на Републиката 2 Август и двата историски Илиндена - 115 години од почетокот на Илинденското востание и 74...

Одбележување на годишнината од прогласувањето за светци на тројцата монаси во...

На утрешниот верски празник Илинден, во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ кај Кичево, ќе биде одбележана годишнината од прогласувањето за светци на Пречистанските преподобни маченици...

Македонско илинденско воскресение

Идејата за создавање своја држава уште од 1903 година, со Илинденското востание и Крушевската Република, во себе ја има и идејата за возобновување на...

Заев и Борисов заедно ќе го одбележат Илинден во Благоевград

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115–годишнината од Илинденското востание, соопшти владината прес-служба. Двајцата...

„Илинденска“ – тројанскиот коњ за ерга омнес

Се поставува прашањето дали еден светол датум од македонската историја како што е Илинден, всушност, беше злоупотребен за политички цели во екот на преговорите...

Крушевчани ја пречекаа коњаницата

Со топла погача и чаша црвено вино, крушевчани синоќа ја пречекаа коњаницата која го измина долгиот пат да стигне во Крушево пред големиот празник...