15.8 C
Skopje
18.10.2021 - 21:24

Ознака: Илинден

Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските начела и слободниот живот...

Чествување пред споменикот на двата Илиндени

Големиот макеоднски празник Илинден, градоначалничката на Битола Наташа Петровска го одбележа со положување на букети свежи цвеќиња на споменикот на Илинден во црквата „Св....

Со импровизиран напад одбележана годишнината од Илинденското востание во Крушево

Граночаланикот на Крушево, Томе Христоски, на својот фејсбук-профил објави видео од синоќешниот импровизиран напад на Крушево. Импровизацијата на нападот традиционално е дел од настаните со...

Свеченостите за Илинден годинава без масовни собири

Поради пандемијата на ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови во согласност со протоколот за одбележување државни...

Македонија го слави идеалот на многу генерации

Годинава првпат, поради пандемијата на коронавирусот, државните прослави за празникот Илинден ќе се одвиваат по специфични протоколи за безбедност и заштита Македонија го слави идеалот...

Делегацијата во Крушево ќе ја предводи Мисовски, на Џафери му е...

Делегацијата на Собранието по повод одбележувањето на националниот празник 2 Август – Денот на Републиката, на Мечкин камен, Крушево, ќе ја предводи потпретседателот на...

Ода на национализмот

Илинден отсекогаш го чувствувам повеќе како празник што се одбележува најискрено во семејните и мали кругови, каде што без интервенција на политиката и нејзината...

Свеченостите за 2 Август без масовни собири

Поради пандемијата со ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови согласно протоколот за одбележување државни празници без...

Најмладиот коњаник e предводник на кичевската коњаница за Илинден

По шести пат, самостојна кичевска коњаница ќе учествува на Илинден во Крушево и со останатите коњаници ќе биде дел од дефилето за големиот празник. Кичевската...

Две лица фатени со оружје на „Илиндеска“ во Скопје

Кај две лица при проверка на нивните автомобили на булеварот Илинден во Скопје биле пронајдени пиштоли што ги поседувале без дозвола. Според информациите од скопското...