18.6 C
Skopje
24.8.2019 - 7:32

Ознака: Илинден

Македонија ги чествува двата Илиндена

Денот на Републиката – 2 Август, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ, денеска се чествува Под слоганот...

Гудачкиот квартет на Пламенка Трајковска со концерт за Илинден

Гудачкиот квартет на Пламенка Трајковска ќе одржи концерт со наслов „Музика и филм“, вечерва, во 20 часот, во центарот за култура АСНОМ во Гостивар....

Свечености во „Света Пречиста Богородица“ по повод големиот верски празник Илинден

Со повеќе свечености во манастирот „Света Пречиста Богородица“ ќе биде одбележан големиот верски празник, Илинден. Одбележувањето ќе започне со вечерната богослужба, со почеток во...

Кичевската коњаница „Манастир Пресвета Богородица Пречиста“ тргна на Илинденскиот марш

По петти јубилеен пат, кичевската коњаница „Манастир Пресвета Богородица Пречиста“ тргна на Илинденскиот марш, од манастирот чие име и го носи и по шестдневен...

Вирусот на приземно општество сѐ уште вирее

ПО ЗАСИЛЕНИОТ ГОВОР НА ОМРАЗА, НО И ПОВИЦИТЕ ЗА НАСИЛСТВО ПРЕКУ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ Кој било поголем настан или случување на домашната општествено-политичка сцена не поминува...

Засилување на говорот на омраза пред Илинден

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, вчера, од собраниската говорница, одговарајќи на пратенички прашања, рече дека се засилуваат заканите и говорот на омраза на...

Цел на „Илинден” е децата од Голо Брдо да се школуваат...

Претседателот на македонско друштво „Илинден” со седиште во Тирана, Никола Ѓурѓај, вчера имаше средба со ученици Македонци по потекло од Голо Брдо, кои се...

Автомобил излетал од патот Хиподром – Илинден, две лица повредени

На локалниот пат Хиподром – Илинден вчера автомобил излетал од патот при што две лица биле повредени. Од МВР информираат дека К.М.(33) од Скопје, управувајќи...

Денеска без струја општините Центар, Бутел, Илинден и Студеничани

Дел од корисниците од општините Центар, Бутел, Илинден и Студеничани, поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа денеска ќе останат без електрична енергија. Поточно, од...

ОЈО Прилеп постапува по пријавите за говор на омраза на Мечки...

Прилепското јавно обвинителство постапува по пристигната кривична пријава против две лица и други непознати лица за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост...