Ознака: Илинден

Македонскиот весник „Илинден“ стана дел од платформата Алијанса за етички медиуми...

Македонскиот весник „Илинден“ стана дел од платформата Алијанса за етички медиуми (АЕМ) каде членуваат 29 печатени и аудиовизуелни медиуми во Република Албанија. – Алијансата ги...

119 години од славната битка на Ѓурѓејца и прва победа на...

Денес се навршуваат 119 години од една од најкрвавите и најславни битки од Илинденското востание што се одиграла во кичевскиот регион, битката на Ѓурѓејца....

Какви пораки испратија лидерите на Илинден

Големиот национален празник Илинден беше одбележан со низа пригодни манифестации, на кои лидерите и интелектуалците испратија различни пораки до јавноста и граѓаните. Во продолжение...

ВМРО-ДПМНЕ го напушти чествувањето на Мечкин Камен без да го проследи...

Делегацијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ го напушти чествувањето за Илинден на Мечкин Камен без да го проследи обраќањето на премиерот Димитар Ковачевски. Како што изјави...

Ковачевски: Како илинденците и асномците и денес сме со иста цел...

Премиерот Димитар Ковачевски во своето обраќање од Мечкин Камен по повод Денот на Републиката порача дека Илинден е нашата сила и за современа, модерна,...

Одржана заедничка литургија на владици на СПЦ и МПЦ-ОА во Прохор...

Во манастирот Свети Прохор Пчински покрај одбележувањето на празникот Илинден од страна на црковно-државна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски, утринава за верскиот празник...

Пендаровски: Ако не зборуваме за историската вистина ќе станеме соучесници на...

Со историската вистина нема компромис, говорењето на историските факти, никогаш не било, ниту може да биде говор на омраза. Проектот на обединета Европа недвосмислено...

Поставено спомен обележјето за АСНОМ во манастирот Прохор Пчински

Во параклисот на манастирот Прохор Пчински во Република Србија денеска е поставена спомен плочата за одржувањето на ова место на првото заседание на АСНОМ...

Пендаровски: Историската вистина не може да се промени со договор, ниту...

Политичарите го честитаат Илинден Наша должност е да се грижиме нашата република, сите нејзини граѓани подеднакво да ја чувствуваат како своја татковина. Историската вистина не...

Македонија го чествува Денот на Републиката – Илинден

Сто и деветнаесет години од Крушевската република и 78 години од Првото заседание на АСНОМ се одбележуваат денеска на 2 Август – Денот на...