Ознака: Илинденски денови

Ансамблот „Македонија“ ги оживеа и записите на Ѓорче Петров

Познатиот ансамбл одржа концерт на фестивалот „Илинденски денови“, а во Битола се претставува и со две изложби Ансамблот „Македонија“, кој веќе долги години е дел...

Фестивалот „Илинденски денови“ ќе се одржи онлајн

Годинашниот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови“ кој слави 50 години, во организација на Центарот за култура поради пандемијата ќе се одржи...

„Тиквеш“ од Кавадраци најуспешен на „Илинденски денови“

Со спектакуларниот концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на Хераклеја, синоќа во Битола беше спуштена завесата на годинашниот 49 по ред традиционален фестивал...

Почнува фестивалот “Илинденски денови“ во Битола

Со традиционалното дефиле по Широк Сокак “Со песни и игри низ битолските улици” и традиционалното оро „Комитско“ денеска во Битола свечено ќе биде означен...

Илјадници учесници од пет континенти на „Илинденски денови”

Битола од 27 до 31 јули ќе биде домакин на 49-тото издание на Интернационалниот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови”. Во петте...

Вечер на староградска музика и игра на фестивалот „Илинденски денови“

Фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“ продолжува со вечер на староградска музика и игра. Во старата битолска чаршија ќе настапат КУД „Пензионер“ од...

Во Битола почнува фестивалот „Илинденски денови“

Со фолклорно дефиле по Широк Сокак и со традиционалното оро „Комитско“ во изведба на КУД „Илинден“-Битола, вечер почнува 48. издание на Републичкот фестивал на...