2.6 C
Skopje
29.1.2020 - 10:55

Ознака: икона

Рокерско-поетскиот феномен на иконата Џим Морисон

Џим Морисон! Пејач, текстописец, поет и рок-икона. Животната приказна за него е приказна за младост во петта брзина, за константна борба со сопствените демони....

Иконата на францускиот филм Брижит Бардо наполни 85 години

Убавата Французинка се мажела четири пати, залудела стотина мажи, но и жени, се обидела да се убие двапати, бременоста ја споредувала со тумор и...

Кршење на стаклото

На страниците на „Колибри“ ги објавуваме расказите на седумте учеснички на тукушто завршената работилница за креативно пишување „Остани дете, стани писател“, на издателството „Икона“....

Сонил оти во дворот му е закопана икона

Црквата „Св. Петка“ во Црниче има особено интересна историја во врска со донаторството. Еден од жителите на овој скопски крај сонил дека во неговиот...

Збор по збор расказ, расказ по расказ – книга!

Заедно учевме и се дополнувавме на овие часови. Воодушевен сум колку брзо девојчињата реагираа на моите сугестии и им даваа свој печат на творбите...

Орвеловата „1984“ сѐ уште ги фасцинира читателите

И 70 години по првата објава Седумдесет години од објавата на култниот роман „1984“ на британскиот новинар и книжевник Џорџ Орвел, тој и натаму ги...

Заев го испрати папата подарувајќи му реплика од икона пронајдена на...

Премиерот Зоран Заев во доцните попладневни часови на скопскиот аеродром учествуваше во свеченото испраќање на папата Франциск кој денеска беше во еднодневна посета на...

Две години од донесувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ во...

На градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во Струмица денеска беше одбележана двегодишнината од донесувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“. Пред поголем број верници и граѓани...

Ирис Апфел – модна икона на 97 години

Светски позната модна икона Ирис Апфел, која има 97 години, потпиша договор со една од најистакнатите светски агенции за модели „ИМГ моделс“. Таа е...

Иконата на новата ера „БМВ и8 роадстер“

Хибридната верзија од серијата „и8“ е позелена, но помоќна варијанта на БМВ Иднината на автомобилската индустрија со новиот тренд на зголемување на зелениот пристап во...