Ознака: Израел

Израелските сили застрелаа двајца Палестинци

Двајца Палестинци се убиени и околу 250 се повредени од истрели на израелски војници при судири во близина на оградата која ги дели Газа...

Израел најави остар одговор на протестите во Газа

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман денеска изјави дека војската нема да го менува својот остар став кон масовните протести предводени од Хамас во...

Израел уништил сириски нуклеарен објект во 2007 година

Израелската армија денеска потврди дека во 2007 година нападнала и уништила таен нуклеарен реактор во соседна Сирија за време на воздушна операција. Постоеја...