Ознака: Израел

Израел планира напад врз Иран?

Само неколку дена по спорниот напад во Сирија, за кој се верува дека е дело на Израелците, американски претставници предупредуваат дека по најновиот инцидент,...

ЕУ бара докази од Нетанјаху за иранската нуклеарна програма

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини порача дека израелскиот премиер не докажал дека Иран го крши договорот за нуклеарната програма од 2015 година Шефицата на...

Иран најави соодветен одговор на израелскиот напад во Сирија

Исламската Република Иран ќе одговори во „соодветно време и место“ на наводниот израелски ракетен напад, во кој беа убиени неколку Иранци во Сирија, изјави...

Нетанјаху: Израел не сака војна со Иран

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел не сака војна со Иран, само еден ден откако објави информации за кои тврди дека се докази...

Џиро д`Италија почнува од Израел

Ова ќе биде прва грантур-трка, со почеток надвор од Европа, а главни фаворити за триумф се ланскиот победник Думулан и Фрум, четиркратниот победник на...

Нетанјаху: Израел ќе му наплати секому кој ќе се обиде да...

Израелскиот премиер денеска му упати јавно предупредување на Иран, нагласувајќи дека армијата на Израел ќе му наплати на секој оној што ќе се обиде...

Израел 70 години му пркоси на бурниот Блиски Исток

Политичката бура, во чиј центар е премиерот Бенјамин Нетанјаху, се заканува да ја „расипе“ прославата. Нетанјаху се соочува со истрага за корупција, чиј негативен...

Иран го предупреди Израел да не провоцира

Висок ирански претставник го предупреди денеска Израел да не го провоцира Иран, само еден ден откако израелскиот премиер упати исто такво предупредување до Техеран. Али...

Нетанјаху: Потребна е воена акција против Сирија и Иран

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. - Настаните...

Израелските сили застрелаа двајца Палестинци

Двајца Палестинци се убиени и околу 250 се повредени од истрели на израелски војници при судири во близина на оградата која ги дели Газа...