18.8 C
Skopje
18.6.2021 - 0:36

Ознака: Израел

ЕУ: Израел и Газа се „опасно близу“ до нов конфликт

Израел и Појасот Газа се „опасно близу“ до нов конфликт како резултат на неодамнешните судири, предупреди денеска дипломатската служба на Европската унија. - Порасот на...

Најмалку две лица повредени при ракетен напад од Појасот Газа врз...

Две ракети истрелани од Појасот Газа денеска го погодија градот Сдерот, јужен Израел, при што се повредени две лица, соопшти брзата помош. Израелските телевизии објавија...

Македонија претпре пораз од Израел на Европското првенство во Скопје

Јуниорската репрезентација на Македонија претпре тежок пораз од Израел со 57:81 на Европското првенство за кошаркари до 18 години, Б-дивизија, што се одржува во...

Сириски „Сухој“ соборен над Израел

Израелското воено воздухопловство собори сириски ловец од типот „Сухој“, кој навлегол во воздушниот простор на Израел, јави ДПА.  Армијата на Израел информира дека кон сирискиот...

Ердоган: Некои израелски лидери повторно го вратија духот на Хитлер

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека со израелскиот закон, според кој само Евреите имаат право на самоопределување, се дозволува експлоатација и покажува...

Нетанјаху: Израел не сака ирански сили ни на 100 километри од...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го отфрли рускиот предлог иранските сили во Сирија да бидат распоредени најмалку на 100 киломатри од израелско-сириската граница на...

Пристапот до дел од „Ѕидот на плачот“ забранет поради одрон

Локалните власти на Ерусалим денеска забранија пристап до дел од „Ѕидот на плачот“, откако од него се одрони камен тежок 100 килограми. - Камен тежок...

Израел и официјално еднонационална држава

Израелскиот парламент го изгласа законот со кој државата ја прогласи за национален дом на еврејскиот народ. Се работи за главно симболична декларација, која, сепак,...

Нетанјаху: Ќе го спречиме секој обид за нарушување на израелските граници

Израел ќе ги спречи сите обиди за нарушување на своите граници, било од копно, било од воздух, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на средбата...

Што ако САД ја признаат Голанската Висорамнина како дел од Израел?

Израел лобира кај САД да ја признаат Голанската Висорамнина, окупирана уште од 1967 година, како израелска територија. Ако се согласат, САД првпат по Втората...