22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 17:23

Ознака: Израел

Поради жестоки реакции, Австрија ги отстрани израелските знамиња од државните институции

Израелските знамиња, поставени на зградите на институциите во Австрија во знак на солидарност со Израел, беа отстранети поради жестоките реакции во јавноста. Израелските знамиња, кои...

Двајца тајландски работници загинаа во јужен Израел во силен минофрлачки оган...

Двајца тајландски работници загинаа, а неколку цивили и еден војник се ранети попладнево во минофрлачки напад на Хамас кон граничните заедници со Газа по...

Ердоган предлага нов владејачки модел за Ерусалим

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера предложи формирање комисија со еврејски, муслимански и христијански претставници, која би управувала со Ерусалим, пренесуваат агенциите. Ердоган исто така...

Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест ракети беа испукани од Либан...

САД и Кина работат на примирје меѓу Израел и Палестина?

Меѓународните институции што сакаат да помогнат во решавањето на конфликтот се соочени со големи предизвици на патот кон мирот САД му соопштија на Советот за...

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека 20 од тие ракети паднале...

Франција повика на прекин на огнот во Газа, Германија го осуди...

Франција и Египет се последните во низата држави кои повикуваат на прекин на насилството меѓу Израел и палестинските милитанти во Газа. Францускиот претседател Емануел Макрон...

Фатах: Палестинските движења нема да го користат Либан за напади врз...

Движењата на Палестинските национални власти (ПНА) немаат намера да ја користат либанската територија за извршување воени операции против Израел, изјави Махмуд Саид, портпарол на...

Ирачки пратеник бара прекин на врските со заливските земји кои ги...

Ирачкиот пратеник Хасан Салем во неделата повика владата во Багдад да ги прекине врските со земјите од Персискиот Залив, кои потпишаа договори за нормализација...

Колку жртви зеде долгогодишниот конфликт меѓу Израел и Палестина

Поради ескалацијата на израелско-палестинскиот конфликт, воздушните и ракетните напади од двете страни, се огласи пратеникот за Блискиот Исток на Обединетите нации (ООН), Тор Венесланд,...