Ознака: Израел

Израел 70 години му пркоси на бурниот Блиски Исток

Политичката бура, во чиј центар е премиерот Бенјамин Нетанјаху, се заканува да ја „расипе“ прославата. Нетанјаху се соочува со истрага за корупција, чиј негативен...

Иран го предупреди Израел да не провоцира

Висок ирански претставник го предупреди денеска Израел да не го провоцира Иран, само еден ден откако израелскиот премиер упати исто такво предупредување до Техеран. Али...

Нетанјаху: Потребна е воена акција против Сирија и Иран

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. - Настаните...

Израелските сили застрелаа двајца Палестинци

Двајца Палестинци се убиени и околу 250 се повредени од истрели на израелски војници при судири во близина на оградата која ги дели Газа...

Израел најави остар одговор на протестите во Газа

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман денеска изјави дека војската нема да го менува својот остар став кон масовните протести предводени од Хамас во...

Израел уништил сириски нуклеарен објект во 2007 година

Израелската армија денеска потврди дека во 2007 година нападнала и уништила таен нуклеарен реактор во соседна Сирија за време на воздушна операција. Постоеја...