Ознака: Израел

Хамас и Исламски џихад презедоа одговорност за нападот врз Израел

Вооружените крила на палестинските исламистички движења Хамас и Исламски џихад, презедоа во заедничко соопштение одговорност за артилериски оган врз Израел од Појасот Газа. Двете формации...

Израелски воени авиони пресретнале руски борбени авиони

Израелските воени авиони денеска пресретнале руски борбени авиони над Либан. Два авиона Ф-16 пресретнале Сухои СУ- 34 над Триполи и се оддалечиле. Според извештаите, кои ги...

Ердоган: Целиот свет падна на испитот за Ерусалим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“...

Анкара ги повлекува на консултации амбасадорите од САД и Израел

Турската влада ги повлече своите амбасадори од Вашингтон и Тел Авив ’на консултации’ и прогласи тридневна жалост поради загинатите над 50 Палестинци на границата...

Јилдирим: САД и Израел се соучесници во злосторство против човештвото

Турција го осуди убиството на над 50 Палестинци, кои протестираа денеска на границата со Појасот Газа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим. - За...

Нетанјаху му се заблагодари на „храбриот“ Трамп за преместувањето на амбасадата

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека денешното отворање на американската амбасада во Ерусалим во Израел ќе се помни со генерации и воедно му се...

Абас: САД создадоа нестабилност и го навредија целиот свет

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека отворањето на Амбасада на САД во Ерусалим создаде нестабилност во регионот и Вашингтон ја отфрли можноста да...

Американската амбасада во Ерусалим отворена, и покрај силните протести и бројните...

САД денеска официјално ја отворија амбасадата во Израел која е преместена од Тел Авив во Ерусалим. - Денеска ја отвораме амбасадата на САД во Ерусалим. Денешниот...

Фото: Палестинците протестираат, ја поминуваат безбедносната ограда- 20 лица повредени

Отворањето на американската амбасада во Ерусалим го задоволи Израел, но Палестинците се незадоволни и протестираат. Амбасадата на САД денеска ќе се пресели од Тел Авив...

Отворење на Амбасадата на САД во Ерусалим

Во Ерусалим денеска ќе биде отворена новата Амбасада на САД во Израел. Дипломатската мисија, што досега беше во Тел Авив, е преместена во Еруслаим во...